טורקיה מחרימה את "יד ושם"

אחרי הגינויים וההפגנות הסוערות נגד ישראל מחריפה טורקיה את המשבר בין המדינות. במחאה על אירועי המשט ביטלו הטורקים השתתפות משלחת מטעמם בכינוס להוראת השואה ב"יד ושם". שר החינוך: "אנו עדים לאנטישמיות חדשה"

היחסים בין אנקרה לירושלים מידרדרים לשפל חדש: טורקיה ביטלה את השתתפותה בכינוס שמארגן "יד ושם" בעקבות העימות הקטלני במהלך השתלטות לוחמי השייטת על הספינות בדרך לעזה.

על פי הדיווח ב"קול ישראל", הודיעה המשלחת הטורקית כבר לפני שבועיים על אי הגעתה לכנס בנושא הוראת השואה בחו"ל, זאת מיד לאחר ההתכתשות האלימה בלב ים, בה נהרגו תשעה מהפעילים על כלי השיט.

המשלחת הייתה אמורה לכלול נציגים ממשרד החוץ, ממשרד החינוך, מהמועצה לביטחון לאומי בטורקיה וכן שני פרופסורים מאוניברסיטת אנקרה. שר החינוך גדעון סער, שלקח חלק באירוע הפתיחה אמש בירושלים בהשתתפות כ-200 נציגים מ-39 מדינות, הביע צער על ההחלטה ותקף בחריפות את התנהלות הטורקים. "אנו עדים כיום לאנטישמיות חדשה שמתמקדת בדה-לגיטימציה למדינה היהודית, בעוד שהאנטישמיות הקלאסית התמקדה באנטישמיות נגד העם היהודי", אמר סער ל"קול ישראל".

במקביל ממשיכים שני הצדדים בקרב על דעת הקהל העולמית. בסוף השבוע התפרסמו קטעי וידאו חדשים מהמשט לעזה שצילמה נוסעת שהייתה על הספינה "מרמרה". בתמונות נראים הנוסעים נערכים להגעת חיילי השייטת עם אלות וסכינים, ואת החיילים מתקרבים על סירה.

הנוסעים שעל הספינה אף מציגים בסרטון חוברת שלקחו מהחיילים ובה רשימה של משתתפים במשט עם תמונותיהם. בצה"ל אמרו כי מדובר ברשימת פעילים שזהותם פורסמה בכלי התקשורת, וכי לא ידעו מראש על הימצאות פעילים נוספים על כלי השיט - אלה שתקפו את החיילים.

הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

לעדכונים שוטפים מסביב לשעון: ערוץ החדשות

הסתבכות בלב ים - סיקור מיוחד:

תמונות חדשות מההשתלטות על ה"מרמרה"

סרטון חדש: דם ואלימות על הסיפון

תיעוד חדש: המתפרעים נגד לוחם ללא נשק

טורקיה מציגה: חיילי השייטת מדממים

סרטון חדש חושף: חמושים בנשק חם על הספינה

תחקיר צה"ל: 3 לוחמים נחטפו לבטן האנייה

"פעיל השלום" מודה: "רציתי להיות שהיד"