עמוס גלעד: "אסור להפוך את טורקיה לאירן"

ראש המטה המדיני-ביטחוני במשרד הביטחון, האלוף (במיל') עמוס גלעד, התארח באולפן "פגוש את העיתונות" והתייחס לתקרית המשט. "למרות התוצאות - הושגה ההרתעה", אמר גלעד והוסיף כעי "אין להתייחס כעת לטורקיה כמו לאירן - בגלל חשיבותה". צפו בראיון המלא

"איננו על סף ניתוק יחסים עם טורקיה. אסור להפוך אותה לאירן, ולמדינה הזו יש חשיבות רבה", כך אומר הערב האלוף (במיל') עמוס גלעד, ראש המטה המדיני-ביטחוני במשרד הביטחון, בראיון מיוחד ב"פגוש את העיתונות". האלוף גלעד התייחס בראיון לאירועי המשט, לוועדת החקירה המתגבשת וכן למצב המשא ומתן בעניינו של גלעד שליט.

"צריך לשים את הדגש על העובדות בעניין אירועי המשט", אמר גלעד. "באירוע הזה מנעו את הגעתה של אנייה של בריונים אלימים, קבוצה מאורגנת שניסתה לגרור את ישראל לפרובוקציה. היום יש לנו גרסה מבוססת ועובדתית לכך", הוא מוסיף. לדבריו, "החיילים הצליחו במשימה, למרות המחיר ששולם כבד מאוד - אך אלו שנהרגו הם אלו שתקפו את החיילים". גלעד מדגיש כי "למרות התוצאות - הושגה הרתעה במקרה הזה".

על הדיווחים בדבר יציאתו לדרך של משט אירני לכיוון רצועת עזה, אמר גלעד: "המשטים הבאים לא יהיו בימים הקרובים, ואני לא בטוח שהמלל תואם את המעשה. האירנים, כמי שהמציאו את השחמט - יש להם היגיון מסוים".

"המדיניות נכונה - אך לא נצחית"

האלוף גלעד התייחס גם לנושא המצב ברצועת עזה. "הוחלט שלא יהיה שם משבר הומניטרי. יש את כל המוצרים בעזה - ירקות, פירות, חשמל ומים. גם חמאס לא אומר שיש משבר הומניטרי". לדבריו, "לא הורשו להיכנס מוצרי מותרות לשטחי הרצועה, משום שזה לא נשמע סביר שגלעד שליט, שלא זוכה לביקורים או ליחס הומניטרי כלשהו - ואנשי החמאס ייהנו ממותרות".

גם להיגיון שעמד מאחורי הטלת המצור על עזה, התייחס גלעד בראיון: "החמאס אמנם לא קרס, אך הוא לא הצליח לבסס את הפופולאריות שלו באוכלוסייה, לא הפך לארגון גלובאלי וגם לא הצליח להתפשט לגדה המערבית". גלעד הדגיש כי "אף אחד לא רוצה להרעיב את העם הפלסטיני", אך רמז גם כי ייתכן שהמצב ישתנה כעת בעקבות אירועי המשט. "המדיניות נכונה, אך אין משמעות הדבר שהמדיניות הזו נצחית", אמר.

האלוף גלעד התייחס גם לנושא המגעים לשחרורו של החייל החטוף גלעד שליט. "אין טעם להתבטא בנושא הזה", אמר. "הצד השני, שהוא אכזר ואינו בוחל באמצעים, דרוך וקשוב לכל הצהרה שלנו". בעניין הפרסום הבוקר, לפיו סעודיה תאפשר לישראל לתקוף את אירן משטחה, אמר גלעד: "איני מאמין שלבכירים סעודיים יהיה אינטרס לומר דבר שכזה לכלי התקשורת".

אתם מקבלים את עדכוני חדשות 2 לפייסבוק שלכם? אם לא אתם מוזמנים להצטרף