כלת פרס נובל לשלום: לחקור אירועי המשט

מייריד מגווייר, שבעבר זכתה בפרס נובל לשלום על פעילותה באירלנד, קוראת לחקירה בינלאומית של פעולת צה"ל להשתלטות על ספינת המרמרה. מגווייר, שהגיעה לארץ בשבוע שעבר על ספינת הרייצ'ל קורי, אומרת כי זה הזמן שהחמאס יכיר בישראל ולהפך, "כי רק כך נוכל לקדם את השלום"

מייריד מגווייר זכתה בעבר בפרס נובל לשלום. מגווייר פעלה לשלום ולקירוב לבבות בקרב שניטש ביבר בין צפון אירלנד לאירלנד. בשבוע שעבר הגיעה מגווייר יחד עם פעילי שלום בספינת הרייצ'ל קורי, שניסתה לשבור את המצור על עזה ולהעביר סחורות לתוך שטחי הרצועה.

"המשט הזה היה מורכב מאוניות שנשאו סיוע הומניטרי לעזה", אמרה מגווייר, שבחרה להתעלם מהעובדה שארגונה שיתף פעולה עם כל מה שהיא התנגדה לו בעבר, והיה אמור להעביר סיוע לחמאס, ארגון שמוכר ברחבי העולם כארגון טרור, ששולט ברצועה באופן לא דמוקרטי ופוגע בזכויות האדם.

סכסוכים פותרים בשיחות, לא במצור

מגווייר טוענת כי המשט נועד לעזור לעזתים, מכיוון שישנו ברצועה מחסור חמור במוצרים בסיסיים. "ישראל מחזיקה את תושבי עזה תחת מצור כבר שלוש שנים", אומרת מגווייר, "תושבי עזה בחרו בחמאס בבחירות חופשיות ודמוקרטיות". מגווייר טוענת כי המצור נוגד את אמנת ז'נבה וחוקי המשפט הבינלאומי.

לדבריה של מגווייר, ישראל צריכה להידבר עם חמאס, שמצידו צריך להכיר במדינת ישראל. "זה הזמן לעשות שלום", היא אומרת. כלת פרס נובל בחרה גם להעביר ביקורת על הפעולה הישראלית להשתלטות על ספינת המרמרה. "ישראל לא יכולה לשייך את עצמה לקהילה הבינלאומית ולהמשיך לבצע פעולות מלחמתיות שכאלה. העולם צריך לחקור את מה שאירע שם", כך היא טוענת.

"אנחנו ידידים שלכם, לא אויבים", היא מסכמת, "הבעיה היא שאנחנו לא מסכימים עם המדיניות שלכם, שגורמת סבל רב כל כך לתושבי עזה".