דיווח: ארדואן הזמין את נסראללה

מי שהיה צריך עוד דוגמה להתקרבות בין ראש ממשלת טורקיה לאירן, קיבל אותה היום. עיתון כוויתי מפרסם היום כי ארדואן הזמין את מזכ"ל חיזבאללה להיפגש עמו באנקרה. מוקדם יותר כינה את הסנקציות כ"טעות"

ראש ממשלת טורקיה ארדואן פונה למזכ"ל חיזבאללה נסראללה ומזמין אותו לביקור רשמי באנקרה. כך מדווח העיתון הכוויתי "א-סיאסה". יש להתייחס לדיווח הזה בעירבון מוגבל.

על פי הדיווח, ראש הלשכה המדינית של חמאס חאלד משעל לחץ על ארדואן להזמין את נסראללה לאנקרה ולעשות זאת מול המצלמות. ארדואן נכנע והזמין את נסראללה, שקיבל בהפתעה את ההצעה והסכים להגיע. משעל הציע לצאת מלבנון בעזרת משמרות האבטחה של אירן כדי לדאוג שלא יפגעו בחייו של נסראללה.

רוצים לקבל עדכון ברגע שנסראללה יגיע לטורקיה? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק 

ארדואן מתקרב גם לאירן

טורקיה ואירן מתנהגות כמו ידידות טובות מאוד כבר הרבה זמן, והנה עוד דוגמה להתקרבות בין טורקיה לציר הרשע: ראש הממשלה הטורקי ארדואן אמר היום כי מועצת הביטחון של האו"ם עשתה טעות חמורה ביותר בכך שהטילה סנקציות חדשות על טהרן.

ארדואן הדגיש כי טורקיה תפעל בשיתוף עם ברזיל כדי להביא לפתרון המשבר עם אירן בדרך דיפלומטית. יש לציין כי טורקיה וברזיל היו שתי המדינות היחידות שהצביעו אמש במועצת הביטחון נגד קבלת ההחלטה להחריף את הסנקציות, לצד לבנון שנמנעה.

אחמדינג'ד: הסנקציות שוות לפח

נשיא אירן מחמוד אחמדינג'ד דוחה את הצבעת מועצת הביטחון של האו"ם להטיל סנקציות נוספות וחריפות יותר על טהרן ואומר כי הן אינן שוות דבר. עוד אמר אחמדינג'ד, כי הסנקציות האלה לא יכולות לפגוע בעם האירני.

מוקדם יותר הערב אישרה מועצת הביטחון של האו"ם הטלת סנקציות חדשות על אירן. ברוב של 12 תומכות בהן חמש המעצמות מול ברזיל וטורקיה שהתנגדו ולבנון שנמנעה, אושרו הסנקציות, במה שנחשב לגל הרביעי של הסנקציות על הרפובליקה האיסלאמית.
 
אך אישור כזה לא הגיע בקלות: ההצבעה התעכבה יותר משעתיים לאחר שברזיל, טורקיה ולבנון ביקשו זמן נוסף למחשבות על הסנקציות. הסנקציות מהוות פשרה בין הבקשה האמריקנית לסנקציות משתקות לעומת הרצון של רוסיה וסין שלא לשתק את הכלכלה האירנית.

בין הסנקציות שהמועצה אישרה - הטלת הגבלות על 41 חברות אירניות להן קשרי מסחר בינלאומיים, איסור על כל פעילות הקשורה לטילים בליסטיים המסוגלים לשאת ראשי נפץ גרעיניים וכן איסור על כריית אורניום ורכישת מסוקי קרב וטילים.

כך אירן מתחמקת מהסנקציות

ראש ממשלת רוסיה, ולדימיר פוטין, אישר אתמול במסיבת העיתונאים המשותפת עם עמיתו הטורקי רג'ב טאיפ ארדואן כי רוסיה אכן תתמוך בסנקציות - אולם הדגיש כי "הן אינן צריכות להיות נרחבות". עם זאת, ברזיל וטורקיה צפויות להתנגד לחבילת הסנקציות - למרות שהנוסח שלהן אושר בין חמש החברות הקבועות במועצת הביטחון.

אמש חשף העיתון "ניו יורק טיימס" כי אירן עוקפת בשיטתיות את הסנקציות, וחברת הספנות האירנית "איריסל" מקימה חברות קש באירופה ובאסיה כדי להסוות את זהות אוניותיה. בכך, מצליחה החברה להתחמק מהסנקציות שהוטלו עליה בגין היותה חברה המסייעת לפיתוח תכנית הגרעין והטילים באירן.