הספינה "רייצ'ל קורי" צפויה להגיע במהלך השבת

ממשלת ישראל קוראת לספינה האירית "רייצ'ל קורי" הצפויה להגיע במהלך השבת לאזורנו ולעגון בנמל אשדוד אך נענים בסירוב. פעילי הספינה מתעקשים להגיע לחופי עזה למרות שהוצע להם ללוות את הסחורות שהביאו עימם לעזה

הספינה האירית "רייצ'ל קורי" צפויה להגיע למים הטריטוריאליים של ישראל במהלך השבת. הפעילים שעל סיפונה אמרו כי בכוונתם להגיע אך ורק לרצועת עזה למרות קריאותיה של ישראל.

מנכ"ל משרד החוץ, יוסי גל פנה היום לנוסעי הספינה בהצעה, לפרוק את הסחורות וללוות אותן עד המעברים ברצועת עזה, כדי להימנע מעימות אך בקשותיו נענו בשלילה.

מארגני המשט: באנו להעביר מסר פוליטי

בניגוד למשט האחרון שמטרתו, המוצהרת על כל פנים, הייתה להעביר סיוע הומניטרי לתושבי עזה, מארגני המשט של "רייצ'ל קורי" מבקשים בראש ובראשונה להעביר מסר פוליטי. "לא נסכים לקבל שום פיתרון דיפלומטי", הם מתריעים. "אנחנו רוצים שישראל תסיר את הסגר הימי מעל רצועת עזה ולא נפסיק לשלוח ספינות עד שזה יקרה".

האם דחיית המשט פועלת לטובת ישראל? לא בטוח. המארגנים מבטיחים לבוא בכוחות מחוזקים. "נוודא שהספינה מוגנת היטב ושכל דבר שיקרה לה יהיה באחריות ישראל" הם אומרים. ואולי הדאגה האמיתית צריכה להגיע לאחר הדברים הבאים: "נוסיף לסיפונה עוד אישים בעלי פרופיל גבוה ונתעקש כי עיתונאים מרחבי העולם יצטרפו אלינו".

 "תקלות מסתוריות בספינה"

בכירים בארגון "Free Gaza" שנמצאים על סיפונה של הספינה "רייצ'ל קורי" טוענים שישראל היא שאחראית ל"תקלות המסתוריות" שמונעות מהספינה להגיע לעזה. הספינה עוגנת עדיין בנמל בקפריסין ובשלב זה נמסרים דיווחים סותרים בנוגע להמשך מסעה לעבר חופי עזה.

הבוקר התראיינה בכירה בארגון, אודרי בומסי, וסיפרה כי הספינה מתכוננת לחזרה לאירלנד בעקבות התקלות המסתוריות. ואולם, פעילים אחרים על הספינה אמרו לתחנת רדיו באירלנד כי הספינה לא תחזור לאחור ומתעקשים שה"רייצ'ל קורי" ממשיכה ליעדה כמתוכנן.

בומסי אמרה הבוקר ל"קול ישראל" כי "ישראל חיבלה בשתי ספינות נוסעים שלנו כשהן עגנו בנמל של יוון". ספינות הנוסעים היו אמורות להפליג לצידה של ה"רייצ'ל קורי", כשעליהן עיתונאים וצלמים שיתעדו את המפגש הצפוי עם כוחות צה"ל.

בכירי הארגון "Free Gaza" משוכנעים כי ישראל היא שאחראית לתקלות, זאת לאור דבריו השבוע של ראש מחלקת המבצעים במטכ"ל, אלוף משנה איציק תורג'מן. "שתי הספינות שעושות את דרכן לא יגיעו ליעדן בגלל פעילות חשאית שננקטה נגדן", אמר השבוע תורג'מן לחברי ועדת החוץ והביטחון של הכנסת.