סגן רה"מ הטורקי: "נצמצם את שיתוף הפעולה עם ישראל"

הסלמה נוספת ביחסי טורקיה-ישראל. "אנו בוחנים כעת את כל ההסכמים והעסקאות עם ישראל, אנחנו רציניים לגמרי בסוגייה הזאת", אמר סגן ראש הממשלה הטורקי בראיון טלוויזיוני, אולם עם זאת סייג את דבריו והוסיף: "אי אפשר להקפיא לגמרי את שיתוף הפעולה עם ישראל". משרד החוץ: לא ידוע לנו על הורדת דרג היחסים עם טורקיה

הסלמה נוספת ביחסים בין טורקיה לישראל:סגן ראש הממשלה הטורקי מאיים היום בצמצום שיתוף הפעולה הצבאי והכלכלי עם ישראל.

"אנו בוחנים כעת את כל ההסכמים והעסקאות עם ישראל", אמר בולנט ארינץ', סגנו של ארדואן, בראיון לרשת טלוויזיה טורקית. "אנחנו רציניים לגמרי בסוגייה הזאת. יוזמות חדשות עם ישראל לא יחלו, והיחסים עם ישראל יצומצמו למינימום".

עם זאת, סייג סגן רה"מ הטורקי את דבריו ואמר כי "אי אפשר להקפיא לגמרי את שיתוף הפעולה עם ישראל. אנקרה אינה יכולה להתעלם ממדינה שהיא מכירה בה".

ממשרד החוץ בירושלים נמסר כי "לא ידוע לנו על הורדה בדרג היחסים עם טורקיה". ביום שני השבוע, כמה שעות לאחר ההשתלטות של צה"ל על ספינות המשט, זומן שגריר ישראל בטורקיה לשיחה במשרד החוץ באנקרה וספג נזיפה - אולם עד כה לא נמסר על הורדה רשמית בדרג היחסים הדיפלומטיים עם הטורקים.

במקביל הודיעה טורקיה כי היא מתכוונת לתבוע את ישראל בבית הדין הבינלאומי בהאג ובבית הדין לבוררות בוושינגטון בעקבות אירועי המשט לעזה. במסגרת זאת, אנקרה מתכוונת להגיש לשני בתי הדין שתי תביעות: הראשונה תהיה תביעת פיצויים למשפחות ההרוגים והפצועים בספינה מרמרה, והשנייה תביעה על הפרת האמנה הימית עקב השתלטות חיילי צה"ל על הספינה מחוץ למים הטריטוריאליים של ישראל.

יו"ר האופוזיציה ציפי לבני התראיינה היום לעיתון טורקי מוביל, ותקפה את מדיניותה של אנקרה סביב המשבר הנוכחי. "טורקיה יושבת על הגדר והיא חייבת לבחור לאיזה מחנה היא משתייכת", אמרה לבני והוסיפה כי "היא מחזקת קשריה עם איראן וחמאס, אך למרות זאת אני מקווה שהיחסים בין המדינות ישתפרו ואני מאמינה שניתן לעשות זאת. על המשט הזה היו אנשים אלימים, בעלי מטרות שאינן קשורות לפעילות הומניטרית ועם כוונה ברורה לייצר מתיחות ופרובוקציה".

ארדואן: "נמאס מהשקרים של ישראל"

לפני שלושה ימים נשא ראש הממשלה ארדואן נאום תקיף ביותר מול הפרלמנט הטורקי נגד ישראל, וזכה לתשואות מצד חברי הפרלמנט הטורקים. "מדובר בסיוע הומניטרי שביקש להגיע לעזה וישראל ביצעה התקפה חמושה על הפעילים. ההתקפה של ישראל חורגת מכל מה נהוג והיא חסרת מצפון", אמר ארדואן והמשיך: גם לאחר הנפת הדגל הלבן – החיילים המשיכו לתקוף".

עוד אמר ארדואן, כי "טורקיה ערכה דיון דחוף בתוצאות של התקיפה הישראלית שבו השתתפו ראשי מערכת הביטחון של טורקיה. כמו כן דנו בכל האלטרנטיבות הדיפלומטיות העומדות בפנינו בעקבות אותה תקרית. החלטנו בשלב ראשוני לבטל 3 תרגילים צבאיים שהיו מתוכננים להתקיים בשיתוף עם ישראל ולהחזיר את השגריר הטורקי שנמצא בישראל חזרה לטורקיה. כמו כן הבהרנו כי משחק הכדורגל שתוכנן להתקיים בין נבחרות הנוער של שתי המדינות יבוטל לאלתר".

"אפילו במלחמה לא הורגים נשים וילדים"

"אני מעוניין להביא את הפצועים הטורקיים לטיפול בטורקיה ויש לי את כוח לעשות זאת. אני מתכוון לשלוח מטוסים טורקיים לישראל שיביאו אותם לארץ מיד", אמר והאשים את ישראל בהעלמת פרטים על מה שאירע במהלך המבצע. 

ראש ממשלת טורקיה המשיך לתקוף: "יש כללים שלפיהם נוהגים. גם במלחמה לא תוקפים נשים וילדים – ומה שישראל ביצעה הוא בלתי מתקבל על הדעת". זו נקודה שחורה בהיסטוריה", ציין ארדואן. "אפילו הפיראטים ששדדו ספינות בלב ים לא התנהגו כמו הישראלים".

"מי שביצע את המעשים הללו חייב לשלם את המחיר על כך. הקהילה הבינלאומית צריכה לחקור את פעולת ישראל באופן יסודי".

הסתבכות בלב ים - סיקור מיוחד:

הכירו את "פעילי השלום" מהמשט לעזה

תחקיר צה"ל: 3 לוחמים נחטפו לבטן האנייה

לבני: "טורקיה צריכה לבחור צד"

"פעיל השלום" מודה: "רציתי להיות שהיד"

לוחמי השייטת מדברים: "פוצצו אותנו במכות"

תיעוד: כך היכו את לוחמי השייטת על הסיפון

תמונות ראשונות: הקרב על הסיפון

עדות מהספינה: חיילים קפצו למים כדי להינצל