ארדואן נפגש עם הרב פרומן

פגישה מפתיעה בטורקיה: על רקע המשבר ביחסים הבינ"ל עם טורקיה, ראש הממשלה הטורקי זימן למעונו הרשמי את הרב פרומן מתקוע. השניים שוחחו על מצבם של יהודי טורקיה נוכח תוצאות המשט. הרב פרומן: "ארדואן רוצה לייצג את האיסלאם, אך שואף לשלום"

אורח מפתיע הגיע היום למעונו הרשמי של ראש ממשלת טורקיה: הרב מנחם פרומן הגיע מתקוע שבגוש עציון כדי לקיים דיאלוג בין דתי יחד עם השייח' מנאסרה. הפגישה תוכננה כבר לפני זמן רב ובוטלה בתחילת השבוע עקב תוצאות המשט, אך אתמול הם התבקשו להגיע שוב לבית ראש הממשלה הטורקי.

לפני כניסתו לפגישה הערב, אמר הרב פרומן לחדשות 2 דברים מעודדים על השקפתו של ארדואן. "העמדה של ארדואן לפי מה שאני מכיר מההתכתבות שלי איתו, היא שהוא רוצה לייצג את האיסלאם במיטבו, ולהביא שלום לאזור ובמיוחד לארץ הקודש", ציין הרב פרומן.

קשה להאמין אם דבריו של הרב משקפים את עמדתו האמיתית של ראש הממשלה הטורקי, אחרי הנאום התקיף שנשא בפרלמנט נגד ישראל, אך יש בפגישה הזו מסר ליהודי טורקיה ולאזרחי טורקיה כולם, לפיו אין לו דבר נגד העם היהודי. גם אם הפגישה לא תניב תוצאות מדיניות, בישראל מקווים שהיא תרכך את הטורקים לקראת קיום דו שיח מדיני בדרך לפיוס.

ארדואן: "נמאס מהשקרים של ישראל"

לפני יומיים נשא ארדואן נאום תקיף ביותר מול הפרלמנט הטורקי נגד ישראל, וזכה לתשואות מצד חברי הפרלמנט הטורקים. "מדובר בסיוע הומניטרי שביקש להגיע לעזה וישראל ביצעה התקפה חמושה על הפעילים. ההתקפה של ישראל חורגת מכל מה נהוג והיא חסרת מצפון", אמר ארדואן והמשיך: גם לאחר הנפת הדגל הלבן – החיילים המשיכו לתקוף".

עוד אמר ארדואן, כי "טורקיה ערכה דיון דחוף בתוצאות של התקיפה הישראלית שבו השתתפו ראשי מערכת הביטחון של טורקיה. כמו כן דנו בכל האלטרנטיבות הדיפלומטיות העומדות בפנינו בעקבות אותה תקרית. החלטנו בשלב ראשוני לבטל 3 תרגילים צבאיים שהיו מתוכננים להתקיים בשיתוף עם ישראל ולהחזיר את השגריר הטורקי שנמצא בישראל חזרה לטורקיה. כמו כן הבהרנו כי משחק הכדורגל שתוכנן להתקיים בין נבחרות הנוער של שתי המדינות יבוטל לאלתר".

"אפילו במלחמה לא הורגים נשים וילדים"

"אני מעוניין להביא את הפצועים הטורקיים לטיפול בטורקיה ויש לי את כוח לעשות זאת. אני מתכוון לשלוח מטוסים טורקיים לישראל שיביאו אותם לארץ מיד", אמר והאשים את ישראל בהעלמת פרטים על מה שאירע במהלך המבצע. 

ראש ממשלת טורקיה המשיך לתקוף: "יש כללים שלפיהם נוהגים. גם במלחמה לא תוקפים נשים וילדים – ומה שישראל ביצעה הוא בלתי מתקבל על הדעת". זו נקודה שחורה בהיסטוריה", ציין ארדואן. "אפילו הפיראטים ששדדו ספינות בלב ים לא התנהגו כמו הישראלים".

"מי שביצע את המעשים הללו חייב לשלם את המחיר על כך. הקהילה הבינלאומית צריכה לחקור את פעולת ישראל באופן יסודי".

הסתבכות בלב ים - סיקור מיוחד:

צפו: פעילי המשט מורדים מהספינות

לוחמי השייטת מדברים: "פוצצו אותנו במכות"

תיעוד: כך היכו את לוחמי השייטת על הסיפון

תמונות ראשונות: הקרב על הסיפון

עדות מהספינה: חיילים קפצו למים כדי להינצל

בעקבות התקרית: אזהרת מסע לטורקיה

חמאס: חבר פרלמנט טורקי נהרג

הרמטכ"ל: צריך להיערך למהומות בגזרות נוספות

התקרית הימית - שאלות ותשובות

איך דיווחו על העימות בעולם?