ארדואן בפרלמנט: נמאס מהשקרים של ישראל

יממה אחרי ההסתבכות בלב ים, בה נהרגו 9 מהפעילים שהיו על הספינה ונפצעו עשרות, ראש ממשלת טורקיה נואם בפני הפרלמנט הטורקי. ארדואן נוקט בקו תקיף ביותר כלפי ישראל. הצטרפו לשידור החי

ראש ממשלת טורקיה ארדואן קטע ביקור בצ'ילה וחזר לארצו בעקבות האירועים האחרונים. מול פרלמנט מלא ונלהב נתן ארדואן נאום תקיף ביותר נגד ישראל וזכה לתשואות מצד חברי הפרלמנט הטורקים.

"מדובר בסיוע הומניטרי שביקש להגיע לעזה וישראל ביצעה התקפה חמושה על הפעילים. ההתקפה של ישראל חורגת מכל מה נהוג והיא חסרת מצפון", אמר ארדואן והמשיך: גם לאחר הנפת הדגל הלבן – החיילים המשיכו לתקוף".

עוד אמר ארדואן, כי "טורקיה ערכה דיון דחוף בתוצאות של התקיפה הישראלית שבו השתתפו ראשי מערכת הביטחון של טורקיה. כמו כן דנו בכל האלטרנטיבות הדיפלומטיות העומדות בפנינו בעקבות אותה תקרית. החלטנו בשלב ראשוני לבטל 3 תרגילים צבאיים שהיו מתוכננים להתקיים בשיתוף עם ישראל ולהחזיר את השגריר הטורקי שנמצא בישראל חזרה לטורקיה. כמו כן הבהרנו כי משחק הכדורגל שתוכנן להתקיים בין נבחרות הנוער של שתי המדינות יבוטל לאלתר".

"אפילו במלחמה לא הורגים נשים וילדים"

"אני מעוניין להביא את הפצועים הטורקיים לטיפול בטורקיה ויש לי את כוח לעשות זאת. אני מתכוון לשלוח מטוסים טורקיים לישראל שיביאו אותם לארץ מיד", אמר והאשים את ישראל בהעלמת פרטים על מה שאירע במהלך המבצע. 

ראש ממשלת טורקיה המשיך לתקוף: "יש כללים שלפיהם נוהגים. גם במלחמה לא תוקפים נשים וילדים – ומה שישראל ביצעה הוא בלתי מתקבל על הדעת". זו נקודה שחורה בהיסטוריה", ציין ארדואן. "אפילו הפיראטים ששדדו ספינות בלב ים לא התנהגו כמו הישראלים".

"מי שביצע את המעשים הללו חייב לשלם את המחיר על כך. הקהילה הבינלאומית צריכה לחקור את פעולת ישראל באופן יסודי".

חיל האוויר היווני הפסיק תרגיל עם ישראל

גם ביוון, המצויה ביחסים דיפלומטיים רעועים עם טורקיה, זעמו על פעילות צה"ל אתמול. ביוון החליטו להפסיק תמרון אווירי שנערך בימים האחרונים עם צה"ל במחאה על ההשתלטות האלימה, לדבריהם, על הספינות שלקחו חלק במשט לעבר חופי עזה.

הסתבכות בלב ים - סיקור מיוחד:

צפו: פעילי המשט מורדים מהספינות

לוחמי השייטת מדברים: "פוצצו אותנו במכות"

תיעוד: כך היכו את לוחמי השייטת על הסיפון

תמונות ראשונות: הקרב על הסיפון

עדות מהספינה: חיילים קפצו למים כדי להינצל

בעקבות התקרית: אזהרת מסע לטורקיה

חמאס: חבר פרלמנט טורקי נהרג

הרמטכ"ל: צריך להיערך למהומות בגזרות נוספות

התקרית הימית - שאלות ותשובות

איך דיווחו על העימות בעולם?