בעוד שנתיים: ועדה לפירוז המזרח התיכון מנשק גרעיני

חברי הועדה למניעת הפצת נשק גרעיני הגיעו לסיכום החלטה בה הוחלט על קיום ועידה בעוד שנתיים שתכליתה הוצאת הנשק הגרעיני מהמזרח התיכון. אך ורק שמה של ישראל הוזכרה בסיכום , פרט שאותו ציינו האמריקנים כמבודד של ישראל במזה"ת ובכך יקשה על ביצוע ההחלטה. שמה של אירן כלל לא הוזכר בסיכום הועידה

האם פקחי האו"ם יגיעו לכאן? (רוייטרס)

מזרח תיכון חדש ללא נשק גרעיני? נציגי 189 המדינות המשתתפות בוועידה למניעת הפצת נשק גרעיני שהתכנסה בניו יורק בחודש האחרון קוראות להפעיל לחץ על ישראל לפתוח את מתקני הגרעין שיש ברשותה. על פי פרסומים זרים. לפיקוח פקחי הגרעין של הסוכנות הבין לאומית לאנרגיה אטומית (סאב"א). הדרישה היא במסגרת תוכנית להפיכת המזרח התיכון לאזור נקי מנשק גרעיני.

הועדה, שבה חברים גם נציגים אירנים, אישרה פה אחד החלטה לקיום תכנית בעלת מספר שלבים לפירוז המזרח התיכון מנשק גרעיני. בהצהרת הסיכום של הועדה הוחלט על קיומה של ועידה בעוד שנתיים שתכליתה פירוז המזרח התיכון מנשק גרעיני. נציגי המדינות הערביות בקשו להוסיף סעיף מיוחד ולציין את החשיבות של צירופה של ישראל לאמנה למניעת הפצת נשק גרעיני.

הועידה לא ציינה בהצהרת הסיכום דבר על מאמציה של אירן להצטייד באמצעים גרעיניים, אך הנציגים האירנים דרשו כי ישראל תצטרף לאמנה נגד הפצת הנשק הגרעיני עוד לפני שתתכנס הועדה לפירוז המזרח התיכון מנשק גרעיני בעוד שנתיים.

נציגת הממשל האמריקני, תת שרת החוץ האמריקנית אלן תאושר ציינה כי היא מאוכזבת מכך שהצהרת הסיכום של הועדה התמקדה רק בישראל, והותירה אותה מבודדת מול כל שאר מדינות במזרח התיכון. "סעיף זה יקשה מאוד על הממשל לתרום להצלחת הועידה אך ארצות הברית תשתף פעולה עם מדינות מזרח התיכון להצלחת הועידה וישום הפירוז הגרעיני באזור", אמרה תאושר. מזכ"ל האו"ם באן קי-מון שיבח את החלטת הועידה ובפרט ציין במיוחד את הסעיף לפרוז המזרח התיכון מנשק גרעיני.

גורם אמריקני בכיר אמר אתמול כי הסכם חילופי האורניום שנחתמו עם אירן לפני שבועיים עם ברזיל וטורקיה אינו מקובל על וושינגטון וכי הממשל מאמין כי על מועצת הביטחון של האו"ם להטיל סנקציות חדשות על אירן. עוד אמר הבכיר כי ההסכם כלל אינו מפזר את הערפל סביב החשש העיקרי שמקנן במדינות המערב, כי תוכנית הגרעין הנרקמת בטהרן נועדה ליצור אמצעי לחימה ונשק להשמדה המונית