אמנסטי: ישראל מפירה החוק הבינ"ל

4 מכל 5 תושבי עזה במשבר הומניטרי, סחורות ותרופות שלא מוכנסות לרצועה ודרדור האזור למצב של אסון - בדברים האלו ואחרים מאשימים את ישראל בארגו זכויות האדם הבינלאומי. הדוח פורסם הלילה על רקע ההחלטה שלא לאפשר למשט מטורקיה לעגון בעזה ולהעביר את הסיוע ההומניטרי. ישראל בצרות?

דוח אמנסטי, ארגון זכויות האדם הבינלאומי, שפורסם הלילה מעביר ביקורת קשה נגד ישראל וטוען כי ארבעה מכל חמישה תושבי עזה תלויים היום בסיוע הומניטארי כתוצאה מאבטלה נרחבת, עוני קיצוני ומחסור במזון שנגרמו בעקבות המצור שצה"ל מטיל על הרצועה מאז חודש יוני 2007. לדברי גורמים בארגון, ישראל מפירה את החוק הבינלאומי.

במסיבת עיתונאים שנערכה הלילה בלונדון ביטא המזכ"ל הזמני של הארגון דווקא ביקורת מאוזנת נגד ישראל וחמאס. לפי הדוח, טענתה של ישראל כי אין ברצועה משבר הומניטרי אינה מבוססת, כמו גם הטענה שאין מניעה להכניס לעזה מזון או תרופות.

לאחר שדוח גולדסטון השמיע ביקורת קשה על פעולות צה"ל במהלך "עופרת יצוקה", גם באמנסטי שותפים לטענות, כאשר טענו מחברי הדוח שחיילים פגעו בבתי חולים בעזה, גם אם לא הוכח שמסתתרים בהם אנשי חמאס. לסיכום הפרק הנרחב שעסק במבצע הצבאי, עולה כי הלחימה דרדרה את עזה למצב שמוגדר כאסון, ממנו עד היום מתקשים העזתים להתאושש.

עוד נשמעת ביקורת קשה בדוח על המדיניות הישראלית להרוס בתי מגורים של פלסטינים בגדה המערבית ובמזרח ירושלים וזאת לצד הרחבת ההתנחלויות. אחת הטענות שעולה היא כי מדובר בצעד בלתי מידתי אשר מבוצע בהיקף נרחב מדי ובקלות דעת.

הדוח מפורסם על רקע החלטת הממשלה מהלילה שלא לאפשר למשט הספינות הטורקי לעגון בעזה וההנחיה לחיל הים לעצור את הספינות ולהעביר את הציוד "בדיקה ביטחונית". לפי המודל שהשלים חיל הים צפויים החיילים להשתלט על האנייה, לעצור את האנשים שעליה, ולהעביר את הסחורות לנמל אשדוד, ומשם, דרך האו"ם, לרצועת עזה.