בכיר בחמאס: להקים מדינה פלסטינית, אך ללא הכרה בישראל

מדינה פלסטינית בגבולות 1967 היא רעיון שבתנועת חמאס מוכנים לקבל אותו זמנית, אבל עדיין נאחזים בסירובם להכיר בישראל. היום התבטא בכיר בארגון בכנס בעזה לציון יום הנכבה כאשר אמר שיש לאפשר לפליטים הפלסטינים לחזור לאדמותיהם. "על הפלסטינים להיות מוכנים עם נשק, אחדות והרבה אמונה", אמר הבכיר

כן לשיבת הפליטים - לא להכרה בישראל. אילוסטרציה (רויטרס)

ההסכמה של חמאס להקמת מדינה פלסטינית בגבולות 1967 תמורת הפסקת אש ל-10 שנים לא תכלול הכרה בישראל, כך אמר חליל אל חאיה, בכיר בתנועה, לסוכנות הידיעות הפלסטינית "מען", במהלך כינוס של החמאס בעזה לרגל ציון יום הנכבה.

חמאס, לדבריו, מעוניין לקדם הצעה שתכלול הקמה מדינה פלסטינית "בשלבים", לאורך גבולות 1967, כשירושלים המזרחית היא בירתה. "יש להבטיח את שיבת כל הפליטים לאדמותיהם ללא הכרה בישראל", אמר אל חאיה.

"זה אומר שאם הקהילה הבינלאומית תאפשר את הזכות לששת מיליון הפליטים הפלסטינים ברחבי העולם לחזור לבתיהם בחיפה, ביפו ובעכו, אז למעשה לא תהיה יותר מדינה תחת כיבוש", הוסיף אל חאיה. השיבה של הפליטים, לדברי בכיר חמאס, תסמל את סוף הכיבוש.

ישראל, לדברי הבכיר, מנהלת מלחמה קשה כדי למנוע מהפליטים את זכותם הבסיסית לשוב לאדמותיהם. "הזכות הזאת היא אבן הפינה של המדינה הפלסטינית העתידית", טען אל חאייה. "הזכויות האלה לא ישוחזרו, אלא בכוח. על הפלסטינים להיות מוכנים עם נשק, אחדות והרבה אמונה".

אבו מאזן: מוכן להצבת כוחות נאט"ו בפלסטין

מוקדם יותר הבוקר דיווח העיתון "אל קודס אל ערבי" היוצא לאור בלונדון כי בפגישתם של אבו מאזן והשליח האמריקני לאזור ג'ורג' מיטשל, יודיע היום הנשיא הפלסטיני כי הוא מוכן להצבת חיילי נאט"ו בשטחי המדינה הפלסטינית שתקום.

לדברי מקורות שצוטטו בעיתון, הסכמתו של אבו מאזן אינה רק תוצאה של פשרה, אלא רצונו של כוחות נאט"ו אף יגנו על המדינה הפלסטינית מפני מתקפות ישראליות. עוד צפויים החיילים הבינלאומיים לפקח על גבולות המדינה הפלסטינית ולמנוע הכנסת אמצעי לחימה לשטחה.

אבו מאזן ומיטשל צפויים היום לדון במספר סוגיות אשר עתידות לעלות במשא ומתן עם ישראל, וביניהם גם נושאי הביטחון והגבולות. לדברי "גורמים בכירים", יחזור אבו מאזן על מחויבותו להילחם בטרור ועל רצונו להקים מדינה פלסטינית בגבולות 1967, שתכלול חילופי שטחים עם ישראל.

לעדכונים שוטפים מסביב לשעון: ערוץ החדשות 

רוצים לקבל עוד עדכונים חמים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק