ארה"ב לוחצת על מועצת הביטחון: סנקציות על אירן

אחרי ששרת החוץ הילרי קלינטון הודיעה כי שש המעצמות הגיעו להסכמה על הטלת סנקציות נגד אירן, מועצת הביטחון של האו"ם תתכנס כבר הלילה כדי לדון בהחלטה. ארה"ב מפעילה לחץ כבד על החברות הלא קבועות במועצה, שחברות בה גם טורקיה וברזיל שפועלות בניגוד לעמדה האמריקנית. האם יגיעו ל-9 מדינות הדרושות לאישור הסנקציות?

ארצות הברית מפעילה מכבש לחצים כבד במיוחד על מועצת הביטחון של האו"ם: הלילה תתכנס הוועדה ותדון בטיוטת ההחלטה שגיבשו שש המעצמות, כולל סין ורוסיה.

מועצת הביטחון תתכנס עוד הלילה ותדון בהסכם שכדי לאשרו יש לקבל הסכמתן של תשע מתוך 15 החברות במועצה. חמש המעצמות החברות הקבועות כמובן תומכות - ארה"ב, בריטניה, צרפת, רוסיה וסין, כך שיש לקבל הסכמתן של עוד ארבע מדינות.

בין תשע החברות הלא קבועות נמנות גם טורקיה וברזיל, שהגיעו להסכם השנוי במחלוקת עם אירן, בניגוד לבקשת ארה"ב.

מוקדם יותר הערב הודיעה שרת האמריקנית הילרי קלינטון הודיעה בוועדת החוץ של הסנאט יש סיכום עקרוני בין המעצמות להטלת סנקציות על אירן. קלינטון כתבה בהודעתה: "השגנו הסכמה על טיוטה חזקה בשיתוף רוסיה וסין". קלינטון הצהירה על כוונה להפיץ את טיוטת ההסכם עוד היום לכל חברות מועצת הבטחון.

פורום השביעייה דן בהסכם

פורום שרי השביעייה התכנס הבוקר לדיון מיוחד בירושלים, על מנת לדון בדחיפות בנושא הגרעין האירני וחתימתה של אירן על הסכם העשרת האורניום עם ברזיל וטורקיה. בפורום נוטלים חלק גם גורמי ביטחון. אמש הנחה ראש הממשלה בנימין נתניהו את כל השרים שלא להתבטא בנושא הגרעין האירני, לאחר הדיווח הרשמי על חתימת ההסכם.

במסגרת הסיכום בין שלוש המדינות, אירן תעביר 1,200 קילוגרמים של אורניום מועשר ברמה של 3.5% לאחסון במכון הטורקי לאנרגיה גרעינית, ושנה לאחר מכן תקבל 120 קילוגרמים של אורניום מועשר ברמה של 20% לשם שימוש בכור המחקר האזרחי שלה. עם זאת, אירן הודיעה אמש כי תמשיך להעשיר באופן עצמאי אורניום, במקביל לחילופי האורניום עם טורקיה.