קלינטון: המעצמות סיכמו על סנקציות נגד אירן

ארצות הברית מגיבה בזריזות ובנחרצות להסכם שחתמה אירן עם ברזיל וטורקיה להעשרה חלקית של אורניום מחוץ לאדמת אירן – הסכם שבכירים בישראל מגדירים תרגיל שקוף לדחיית הלחץ הבינלאומי. שרת החוץ קלינטון מודיעה שהגיעה לטיוטת סנקציות בהסכמת סין ורוסיה, האירופאים לעומת זאת מדברים על ההסכם כמהלך חיובי

גם הסכם עם אירן וגם סנקציות:  המעצמות התייחסו בביטול מסוים להסכם בין אירן לבין טורקיה וברזיל והיום אכן מתברר כי הן אינן לוקחות את ההסכם ברצינות, כששרת החוץ האמריקנית הילרי קלינטון הודיעה בוועדת החוץ של הסנאט יש סיכום עקרוני בין המעצמות להטלת סנקציות על אירן.

שרת החוץ כתבה בהודעתה: "השגנו הסכמה על טיוטה חזקה בשיתוף רוסיה וסין". קלינטון הצהירה על כוונה להפיץ את טיוטת ההסכם עוד היום לכל חברות מועצת הבטחון.

ארצות הברית, בריטניה, צרפת, גרמניה, וגם רוסיה וסין יגישו את טיוטת ההסכם עוד הלילה לשאר חברות מועצת הביטחון של האו"ם. שתיים מבין המדינות הללו הן לא אחרות מאשר טורקיה וברזיל – שחתמו עם אירן על הסכם בו הן מתנגדות לסנקציות.

פורום השביעייה דן בהסכם

פורום שרי השביעייה התכנס הבוקר לדיון מיוחד בירושלים, על מנת לדון בדחיפות בנושא הגרעין האירני וחתימתה של אירן על הסכם העשרת האורניום עם ברזיל וטורקיה. בפורום נוטלים חלק גם גורמי ביטחון. אמש הנחה ראש הממשלה בנימין נתניהו את כל השרים שלא להתבטא בנושא הגרעין האירני, לאחר הדיווח הרשמי על חתימת ההסכם.

במסגרת הסיכום בין שלוש המדינות, אירן תעביר 1,200 קילוגרמים של אורניום מועשר ברמה של 3.5% לאחסון במכון הטורקי לאנרגיה גרעינית, ושנה לאחר מכן תקבל 120 קילוגרמים של אורניום מועשר ברמה של 20% לשם שימוש בכור המחקר האזרחי שלה. עם זאת, אירן הודיעה אמש כי תמשיך להעשיר באופן עצמאי אורניום, במקביל לחילופי האורניום עם טורקיה.