רה"מ לחוטפים: החזירו את גלעד

מול המשפחות הכואבות שאיבדו את היקר מכל בפעולות טרור קרא ראש הממשלה נתניהו לשוביו של גלעד שליט להחזיר מיד את החייל החטוף והאשים: "משטרים קיצוניים, ובראשם אירן, הפכו את השמדת ישראל ללחם חוקם". צפו בנאום המלא

בהר הרצל נערך היום טקס הזיכרון לקורבנות פעולות האיבה בהשתתפות ראש הממשלה בנימין נתניהו ובני משפחות שאיבדו את יקירהם בפעולות הטרור. בנאום תקיף שנשא נתניהו הוא התבטא בחריפות נגד תוקפנותה של אירן והתנהלות שוביו של החייל החטוף גלעד שליט.

"בראש מורכן ובלב דואב אנו מתייחדים היום עם זכרם של אלפי קורבנות הטרור שנרצחו בפעולות האיבה נגד מדינת ישראל. הם נרצחו בדרך אל העבודה, באוטובוס, בבתי הקפה, על הכביש המהיר, בחצר הבית ובכניסה למועדון. כל אחד והמקום שלו, כל משפחה עם הרגע הנורא שבו התהפכו חייה", פתח נתניהו את דבריו בטקס. "כל חטאם של הנרצחים היה שהן חיו בישראל או ביקרו בישראל, רק משום זהותם טבחו בהם המרצחים ללא רחם".

"הטרור איננו תופעה חדשה. הוא מלווה אותנו עוד מימיה הראשונים של הציונות. את הרוח הגבית לטרור נותנים היום משטרים קיצוניים ובראשם אירן, שהפכו את השמדת ישראל ללחם חוקם", אמר נתניהו. "המתכננים וגם המבצעים מוחקים בכוונה את האבחנה בין תינוק לקשיש, בין הורה לילדו, בין ללוחם לאדם שאינו לוחם, וגם בין יהודים לכאלה שאינם יהודים. הם בזים לחוקים המקובלים בעולם האנושי והנאור".

"כבר ארבע שנים הם מחזיקים בחייל החטוף גלעד שליט", ציין נתניהו והדגיש כי ממשלתו לא תפסיק לפעול להשבתו. "אני אומר כאן לחטופי ולשוביו: החזירו את גלעד שליט".

רה"מ נזכר בשכול האישי

ראש הממשלה פנה אל המשפחות השכולות ואמר: "אני יודע שאין נחמה במילים. ביום הזה העם כולו מזדהה עם כאב האובדן הנורא ונושא תפילה להחלמתם המהירה של כל נפגעי פעולות האיבה. תהי נשמתם של כל הקורבנות צרורה בצרור החיים. השם יקום דמם".

מוקדם יותר נשמעה ברחבי הארץ צפירת דומייה והתייחדות בת שתי דקות ומיד לאחריה החלו בבתי העלמין ובבתי הספר טקסים לזכרם של 22,684 הבנים והבנות שנפלו במערכות ישראל ובפעולות האיבה.

בהר הרצל בירושלים התקיים טקס האזכרה הממלכתי במעמד ראש הממשלה בנימין נתניהו, נשיא המדינה שמעון פרס, הרמטכ"ל רב אלוף גבי אשכנזי, יושב ראש הכנסת ראובן (רובי) ריבלין, ונשיאת בית המשפט העליון השופטת דורית ביניש.

נתניהו סיפר בנאומו על שני חבריו ליחידה זוהר ליניק ודוד בן חמו, שנפלו זמן קצר אחרי גיוסו לסיירת מטכ"ל. "ליוויתי אותם ברכב הפינוי שהסיע אותנו לתל השומר. ישבתי בספסל האחורי והחזקתי את דוד בכל כוחי", נזכר. "הוא נפטר בזרועותי טרם היגענו לבית החולים. זהר נפטר זמן קצר לאחר מכן. את הרגעים הללו אני לא אשכח לעולם. שניהם זוהר ודוד, נותרו בני 19 לנצח".

נחמתנו היא להמשיך את דרכם של הנופלים

"לכל משפחה דרך משלה להתמודד עם האובדן", אמר נתניהו לבני המשפחות השכולות, שגם הוא נכלל בהם. "אני זוכר פעם אחת שראיתי את אמי צילה זכרונה יושבת על הכורסא בבית הורי ובוהה למרחקים, ופתאום חלף חיוך על פניה. שאלתי אותה על מה היא חושבת, והיא ענתה שהיא חושבת על יוני אחי, ואמרה: 'יש לי רק זכרונות טובים'".

"ביום הזה אני מחבק את כל האמהות ואת כל האבות, ואת האחים והאחיות הבנים והבנות והרעיות של משפחת השכול הגדולה", הדגיש ראש הממשלהו. "האובדן שלנו הוא כבד מנשוא. נחמתנו היא להמשיך את דרכם של יקירינו ולהמשיך את חלומם".