וועידת הגרעין: הלחץ על אירן גובר

השר לענייני מודיעין דן מרידור ישתתף בוועידת הגרעין שתפתח היום בוושינגטון. לפני פתיחתה נפגשו הנשיא אובמה ועמיתו הסיני והחליטו על הגברת הלחץ על אירן כדי לעכב את תוכנית הגרעין שלה. ראש הממשלה נתניהו לא ישתתף בוועידה כדי להימנע מלחץ של מדינות ערב על ישראל

ועידת הגרעין בוושינגטון תפתח הלילה בהישג משמעותי לאמריקנים: ברק אובמה נפגש עם עמיתו הסיני, הו ג'ינטאו, ועל פי הודעה רשמית שפרסם, עם תום הפגישה, סיכמו השניים כי ישתפו פעולה להגברת הלחץ על ממשל אחמדינג'אד במטרה לעכב את תוכנית הגרעין האיראני.

בממשל אובמה הודיעו כי נציגי המדינות המשתתפות במדינה, ובהן סין, יגבשו רשימה של סנקציות כלכליות נגד איראן, וזו תובא לאישור מועצת הביטחון של האו"ם בשבועות הקרובים. על פי הודעה מטעם הבית הלבן, אובמה והו ג'ינטאו הורו לנציגים מטעמם לגבש יחד רשימה של סנקציות חדשות נגד איראן, במסגרת החלטת הסיכום של הוועידה, שעליה יחתמו נציגי כל המדינות הלוקחות בה חלק.

נשיא אוקראינה כבר הודיע שאוקראינה תחזיר את כל האורנים המועשר שברשותה לרוסיה וגם ראש ממשלת קנדה יחזיר את החומר הגרעיני שבידיו לארה"ב. זה שלב ראשון במאבק של אובמה נגד נפילת נשק גרעיני בידיי גורמי טרור.

סגן ראש הממשלה והשר לענייני מודיעין, דן מרידור, יצא אתמול בלילה לוועידת הגרעין בוושינגטון לאחר שראש הממשלה נתניהו החליט שלא להשתתף בה בעצמו. על פי ההערכה הלחץ שיופנה כלפי ישראל מצד מדינות מוסלמיות כמו מצרים וטורקיה, שידרשו להטיל פיקוח על תוכנית הגרעין של ישראל, יפחת בהשוואה למה שהיה צפוי אילו ראש הממשלה היה נוסע לוועידה.

וושינגטון מארחת את הכינוס הבינלאומי הגדול ביותר שידעה ארה"ב מאז מלחמת העולם השנייה. נציגים מ-47 מדינות הגיעו לוושינגטון כדי לקחת חלק בוועידה שארגן הממשל האמריקני. אובמה ניצל את השעות שלפני פתיחת הכינוס כדי להיפגש עם שישה מנהיגים, כשהאחרון בהם הוא נשיא סין.