השגריר הטורקי בישראל מסיים את תפקידו

טורקיה הודיעה היום על החלפת השגריר הטורקי בישראל: השגריר הנוכחי, אוז צ'ליקול, המוכר מתקרית הכסא הנמוך עם סגן השר דני איילון, יחזור לאנקרה ובמקומו ימונה קארים אוראס, ראש מחלקת המזרח התיכון במשרד החוץ הטורקי. בעקבות התקרית נתפס צ'ליקול כמי שאינו יכול למלא את תפקידו מול משרד החוץ הישראלי ולכן הוחלף

מסיים את תפקידו: טורקיה הודיעה היום כי השגריר הנוכחי בישראל, אוז צ'ליקול, המוכר מ"תקרית הכסא הנמוך" עם סגן השר דני איילון, יחזור לאנקרה. במקומו ימונה בקרוב קארים אוראס, ראש מחלקת המזרח התיכון במשרד החוץ הטורקי.

בעקבות אותה תקרית נתפס צ'ליקול כמי שאינו יכול למלא את תפקידו מול משרד החוץ הישראלי ולכן הוחלף.

הפגישה המשפילה שגרמה למשבר

בחודש ינואר השנה זומן השגריר הטורקי לשיחת נזיפה אצל סגן שר החוץ דני איילון, שתוכננה מראש עם השר אביגדור ליברמן. בשיחה, שזכתה עד מהרה לכותרת "שיחת השפלה", צולם השגריר ממתין מחוץ לחדרו של איילון עד שיפתחו לו את הדלת, ולאחר מכן הושב במתכוון על ספה נמוכה - ומולו, על כסאות גבוהים, איילון ושני פקידים נוספים.

רגע לפני שהמצלמות עזבו את החדר, דאג איילון שהמסר החריף יעבור בכל העוצמה. "העיקר שייראו שהוא יושב נמוך, אנחנו גבוה ויש כאן דגל אחד", אמר איילון לנציגי התקשורת שצילמו את המפגש. "שייראו שאנחנו לא מחייכים".

הפגישה עצמה גרמה למשבר קשה ביחסים בין ישראל לטורקיה, שלא הסתיים סופית למעשה עד היום. טורקיה איימה מייד להחזיר את השגריר אם ישראל לא תתנצל, ואף הציבה אולטימאטום לכך. ישראל שיגרה מכתב התנצלות, וגם דני איילון עצמו התנצל פומבית, ובכך, לכאורה הסתיימה הפרשה.