חשש בבריטניה: אלפי דרכונים זויפו עבור המוסד

צהובון בריטי מדווח על הסתעפות בפרשת זיוף הדרכונים. לפי הפרסום ב"ניוז אוף דה וורלד", הועסקו סוכני מוסד כעובדים בחברת תעופה, ו"סימנו" את הדרכונים של הנוסעים התמימים

פרשת חיסול מחמוד אל-מבחוח בדובאי מסרבת לגווע: ארגון הביון הבריטי MI6 חושד כי אלפי דרכונים בריטים זויפו על ידי המוסד הישראלי, ביניהם גם כאלו של בכירים בממלכה - כך דיווח הלילה הצהובון הבריטי "ניוז אוף דה וורלד".

על פי הדיווח, גורמים בארגון מעריכים כי הזיוף בוצע על ידי עובדי חברת תעופה שהועסקו על ידי המוסד. הזיופים, כך פורסם, שימשו בין היתר את חברי החולייה האחראיים לחיסולו של בכיר החמאס בינואר האחרון. כעת יבדקו הרשויות בלונדון גם האם הועתקו פרטי הדרכונים של בכירים בריטים בכנס ביטחוני שנערך בחודש ספטמבר האחרון בישראל.

כיצד בוצע הזיוף לפי המגזין הבריטי? הסוכנים הישראלים שעבדו במסווה בחברות התעופה השונות "סימנו" את האזרחים הבריטים שאת פרטי דרכוניהם היה צריך להעתיק והעבירו את המידע הלאה, לצורך הזיוף. עם זאת, לא ידוע האם הדרכונים לזיוף נבחרו באופן שיטתי או לפי פרמטרים מסוימים.

גירוש הדיפלומט הישראלי

הפרסום מגיע על רקע הודעתו מהשבוע שעבר של שר החוץ הבריטי דיוויד מיליבנד כי בריטניה תגרש דיפלומט ישראלי. "כדי להסיר ספק, לבריטניה אין אף חלק במה שהתרחש בדובאי, למרות השימוש בדרכונים הבריטיים בקרב חלק מהסוכנים", אמר שר החוץ ממוצא יהודי. "שירותי המודיעין שחקרו את הפרשה הגיעו למסקנה שישראל אחראית בוודאות לשימוש בדרכונים המזויפים. העובדה שזיוף הדרכונים בוצעה על ידי מדינה שנמצאת בקשרי ידידות עם אנגליה, נחשבת לחמורה ביותר", אמר.


השר מיליבנד אמר כי יש להבטיח שהתקרית לא תחזור על עצמה ושאסור שדברים כאלה יקרו בין שתי מדינות ידידותיות. מיליבנד הדגיש כי הקשרים עם ישראל חשובים והם יימשכו.

בריטניה לאזרחיה: שמרו על דרכוניכם בישראל

עוד בשבוע שעבר פרסמה בריטניה אזהרה לאזרחיה המבקרים בישראל וביקשה שישמרו על דרכוניהם. הבריטים התבקשו שלא למסור דרכונים גם לא לגורמים ישראליים רשמיים, אלא אם הדבר הכרחי.

באתר משרד החוץ מופיע הסבר לאזהרה הלא שגרתית ומפורט הרקע לחיסול מבחוח בדובאי. את הנוסח המלא של האזהרה ניתן לראות באתר משרד החוץ הבריטי.

אין ספק שמדובר בשפל חדש ביחסים הדיפלומטיים בין ירושלים ולונדון. שר החוץ אביגדור ליברמן הגיב בשבוע שעבר לדברי מיליבנד ואמר: "אנחנו מייחסים חשיבות גדולה ליחסים עם בריטניה. אנו מקיימים עמה מספר דיאלוגים בנושאים שונים ורגישים ואנו מצטערים על ההחלטה הבריטית". עוד הוסיף ליברמן, כי "לא הועברו לידינו שום הוכחות המצביעות על מעורבות ישראלית בפרשה".

השגריר פרושאור זומן לשגרירות

רשת הטלוויזיה של דובאי דיווחה כי הדיפלומט הישראלי שיגורש מבריטניה הוא האחראי על שירותי המודיעין - מספר 3 בשגרירות. "עדיין לא ברורה מהי זהותו של הדיפלומט הישראלי, אך קיימים רמזים לכך שייתכן שמדובר באדם מספר שלוש בשגרירות ישראל, והוא הקשור למנגנון המודיעין הישראלי - המוסד", כך דיווח כתב הטלוויזיה של דובאי, דיאר אל-עומרי.

עיתון ה"דיילי טלגרף" הבריטי דיווח כי הדיפלומט שיגורש הוא נציג המוסד הישראלי בשגרירות ישראל בלונדון. הדברים נחשפו בבלוג של המשנה לעורך העיתון בנדיקט ברוגן.

עוד דווח ב"דיילי טלגרף" כי השגריר פרושאור זומן למשרד החוץ הבריטי, שם התבשר כי בריטניה מתכוונת לפרסם את ממצאי ועדת החקירה שמונתה לבדוק את הפרשה, ולפיהם ישראל עומדת מאחורי זיוף הדרכונים של חלק מאנשי חוליית המחסלים.