יועצו של הנשיא אובמה: לא ניסינו להשפיל את נתניהו

יועצו הבכיר של הנשיא אובמה, דיוויד אקסלרוד, מבהיר בראיון ל-CNN כי לא הייתה כל כוונה להשפיל את ראש הממשלה נתניהו, בביקורו בבית הלבן. לעומת זאת, בישראל נשמע כעס על היחס שקיבל נתניהו. "אובמה רוצה לפייס את המוסלמים על גבה של ישראל", אמר בסופ"ש מקורב לנתניהו. צפו במסר של אקסלרוד

הבית הלבן יוצא במסר מרגיע: יועצו הבכיר של הנשיא אובמה, דיוויד אקסלרוד, אומר כי הנשיא לא התכוון להשפיל את ראש הממשלה בנימין נתניהו בפגישה בין השניים בוושינגטון, בשבוע שעבר. "זאת הייתה פגישה של ידידים", הוא אומר היום.

בראיון לרשת הטלוויזיה האמריקנית ה-CNN הסביר אקסלרוד כי מטרת הפגישה בין אובמה לנתניהו לא הייתה לצורך עניינים פורמאליים. "זאת לא הייתה פגישה טקסית, זאת הייתה פגישת עבודה של ידידים", אמר אקסלרוד.

מקורב לנתניהו: אובמה עשה אמבוש

אחרי שראש הממשלה נתניהו חזר ארצה מוושינגטון כשידיו ריקות, מבלי שהושגו הסכמות בין הצדדים, נוצרה התחושה בעולם כי ארצות הברית נוקטת יד קשה עם המנהיג הישראלי. תחושה שיועצו הבכיר של אובמה מנסה לפוגג, "לא הייתה כל כוונה להשפיל", הוא אומר במפורשות בראיון.

למרות המסר המרכך שמגיע מקרבת הנשיא אובמה, בישראל לא ממש קיבלו בהבנה את היחס שקיבל נתניהו בוושינגטון. "מה שעשה אובמה לנתניהו לא היה עובר בשום פנים ואופן במדינה נורמלית - זו השפלה לאומית", תקף בחריפות הפרסומאי גיל סמסונוב, מקורבו של ראש הממשלה בנימין נתניהו שהיה בעבר יועצו, בתכנית "פגוש את העיתונות" עם דנה ויס.

לדברי סמסונוב, "המדיניות הישראלית לא השתנתה והנשיא עושה אמבוש כזה, שלא היה בו צורך". סמסונוב אמר עוד כי אובמה הוא "נשיא אמריקני שהולך קשה מאוד, שיודע מה הוא רוצה". לדבריו, אובמה לא רוצה לבלום את אירן והוא השלים עם אירן גרעינית. סמסונוב הוסיף כי הנשיא שבנאום ההשבעה שלו לא רצה שיקראו לו חוסיין, רוצה לפייס את המוסלמים על גבה של ישראל.

אתמול במהלך כינוס חירום של השביעייה דיווח נתניהו לשרים על המגעים שלו עם הנשיא האמריקני ברק אובמה מוקדם יותר השבוע. נתניהו אמר לשרים כי חילוקי הדעות עם וושינגטון טרם יושבו, אך הודיע כי יפעל בשקיפות מלאה כלפי הממשל בוושינגטון ויציג את רשימת ההקלות שהשביעייה תגבש.

ביקור ללא הסכמות

ביום חמישי האחרון חזר ראש הממשלה מוושינגטון, מבלי שהושגה הסכמה בין ישראל וארה"ב, בנקודות המחלוקת הקשות. למרות המאמצים הרבים במשך שעות ארוכות של צוותי המשא ומתן של ישראל וארצות הברית - לא הושגו הבנות או הסכמות כלשהן בין הצדדים.

רגעים לפני שעלה למטוס אמר ראש הממשלה: "אנחנו מנסים למצוא את שביל הזהב - בין המדיניות המסורתית של ממשלות ישראל לבין הרצון שלנו לחדש את המו"מ". למרות המצב מאמין נתניהו כי הפסגה בוושינגטון לא הייתה כישלון, "אני חושב שהתקדמנו היום", אמר.

השליח האמריקני המיוחד למזרח התיכון ג'ורג' מיטשל הגיע בשלב מסוים וניסה להציל את המצב העגום בדיונים - אבל גם זה לא עזר.

אודי סגל בטור מיוחד על הפער בין שני המנהיגים

רוצים לקבל עוד עדכונים חמים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק