מקורבו של נתניהו: "מה שאובמה עשה זו השפלה לאומית"

יועצו לשעבר של ראש הממשלה בנימין נתניהו תקף בחריפות את התנהלותו של נשיא ארה"ב ברק אובמה בפגישתו עם ראש הממשלה השבוע. "נשיא אמריקני לא ישפיל ראש ממשלה בצורה כזאת. הוא רוצה לפייס את המוסלמים על גבה של ישראל"

הפרסומאי גיל סמסונוב, מקורבו של ראש הממשלה בנימין נתניהו שהיה בעבר יועצו, תקף בחריפות את התנהלותו של נשיא ארה"ב ברק אובמה בפגישתו עם ראש הממשלה השבוע.

"מה שעשה אובמה לנתניהו לא היה עובר בשום פנים ואופן במדינה נורמלית - זו השפלה לאומית", אמר סמסונוב. לדבריו, "נשיא אמריקני לא ישפיל ראש ממשלה בצורה כזאת. ראש הממשלה הקפיאו התנחלות, המדיניות היא שתי מדינות לשני עמים, המדיניות הישראלית לא השתנתה והנשיא עושה אמבוש כזה, שלא היה בו צורך".

סמסונוב אמר עוד כי אובמה הוא "נשיא אמריקני שהולך קשה מאוד, שיודע מה הוא רוצה". לדבריו, אובמה לא רוצה לבלום את אירן והוא השלים עם אירן גרעינית. סמסונוב הוסיף כי הנשיא שבנאום ההשבעה שלו לא רצה שיקראו לו חוסיין, רוצה לפייס את המוסלמים על גבה של ישראל.

אתמול במהלך כינוס חירום של השביעייה דיווח נתניהו לשרים על המגעים שלו עם הנשיא האמריקני ברק אובמה מוקדם יותר השבוע. נתניהו אמר לשרים כי חילוקי הדעות עם וושינגטון טרם יושבו, אך הודיע כי יפעל בשקיפות מלאה כלפי הממשל בוושינגטון ויציג את רשימת ההקלות שהשביעייה תגבש

ראשי שדולת ארץ ישראל בכנסת ח"כ זאב אלקין וח"כ אריה אלדד, פנו במכתב אל ארבעה משרי השביעייה - השרים אביגדור ליברמן, בני בגין, בוגי יעלון ואלי ישי בבקשה שלא לבצע מחוות נוספות לפלסטינים מצד ישראל כתנאי לחידוש השיחות איתם.

ביקור ללא הסכמות

ביום חמישי האחרון חזר ראש הממשלה מוושינגטון, מבלי שהושגה הסכמה בין ישראל וארה"ב, בנקודות המחלוקת הקשות. למרות המאמצים הרבים במשך שעות ארוכות של צוותי המשא ומתן של ישראל וארצות הברית - לא הושגו הבנות או הסכמות כלשהן בין הצדדים.

המשבר ביחסים מבוסס על המחלוקת הנוגעת להמשך הבנייה במזרח ירושלים, לאופן ניהול המשא ומתן ולשאלה כיצד יידונו נושאי הליבה במהלך שיחות הקרבה עם הפלסטינים. לאחר חזרתו ארצה מתכוון ראש הממשלה בנימין נתניהו להביא את הדרישות שהעלה הנשיא האמריקני ברק אובמה בפני שרי השביעייה, בניסיון לשים את המשבר הזה מאחור.

רגעים לפני שעלה למטוס אמר ראש הממשלה: "אנחנו מנסים למצוא את שביל הזהב - בין המדיניות המסורתית של ממשלות ישראל לבין הרצון שלנו לחדש את המו"מ". למרות המצב מאמין נתניהו כי הפסגה בוושינגטון לא הייתה כישלון, "אני חושב שהתקדמנו היום", אמר.

השליח האמריקני המיוחד למזרח התיכון ג'ורג' מיטשל הגיע בשלב מסוים וניסה להציל את המצב העגום בדיונים - אבל גם זה לא עזר.

אודי סגל בטור מיוחד על הפער בין שני המנהיגים

רוצים לקבל עוד עדכונים חמים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק