המשבר לא נפתר: רה"מ נתניהו חוזר ארצה - ללא הסכמות

לאחר שעות ארוכות של ניסיון צוותי המו"מ להגיע להבנות, לא הושגו הבנות בין עמדות ארה"ב לישראל. רה"מ בנימין נתניהו חוזר לארץ, כשהמשבר ביחסים בין המדינות אפילו לא התרכך. דובר הבית הלבן הכחיש כי נתניהו מקבל כתף קרה מאובמה

כישלון מוחלט בפגישת נתניהו-אובמה? ראש הממשלה בנימין נתניהו עושה כעת את דרכו ארצה מוושינגטון, מבלי שהושגה הסכמה בין ישראל וארה"ב, בנקודות המחלוקת הקשות. למרות המאמצים הרבים במשך שעות ארוכות של צוותי המשא ומתן של ישראל וארצות הברית - לא הושגו הבנות או הסכמות כלשהן בין הצדדים.

המשבר ביחסים מבוסס על המחלוקת הנוגעת להמשך הבנייה במזרח ירושלים, לאופן ניהול המשא ומתן ולשאלה כיצד יידונו נושאי הליבה במהלך שיחות הקרבה עם הפלסטינים. לאחר חזרתו ארצה מתכוון ראש הממשלה בנימין נתניהו להביא את הדרישות שהעלה הנשיא האמריקני ברק אובמה בפני שרי השביעייה, בניסיון לשים את המשבר הזה מאחור.

רגעים לפני שעלה למטוס אמר ראש הממשלה: "אנחנו מנסים למצוא את שביל הזהב - בין המדיניות המסורתית של ממשלות ישראל לבין הרצון שלנו לחדש את המו"מ". למרות המצב מאמין נתניהו כי הפסגה בוושינגטון לא הייתה כישלון, "אני חושב שהתקדמנו היום", אמר.

השליח האמריקני המיוחד למזרח התיכון ג'ורג' מיטשל הגיע בשלב מסוים וניסה להציל את המצב העגום בדיונים - אבל גם זה לא עזר.

אובמה תדרך את האירופאים

שעות אחרי השיחה הגורלית שהתקיימה בין ראש הממשלה בנימין נתניהו לבין נשיא ארצות הברית ברק אובמה באווירה קשה, ערך אובמה שיחת ועידה בווידאו עם שלושה מנהיגים אירופיים: קאנצלרית גרמניה אנגלה מרקל, ראש ממשלת בריטניה גורדון בראון ונשיא צרפת ניקולא סרקוזי. הנשיא תדרך אותם על השיחה עם ראש הממשלה נתניהו בניסיון ליצור חזית אחידה בין אירופה לארצות הברית ביחסן לישראל.

בתדרוך העיתונאים היומי אמר דובר הבית הלבן רוברט גיבס, כי לא מתוכננת פגישה נוספת בין הנשיא לראש הממשלה. "בשלב הזה לא אכנס לדברים שדיברו נתניהו ואובמה בפגישתם", אמר. כשנשאל על הכתף הקרה שנתניהו מקבל מאובמה, הכחיש שזהו המצב ואמר: "אנחנו ביקשנו מראש הממשלה נתניהו שייבצע צעדים בוני אמון בכדי להתקדם במו"מ".

אחד העיתונאים אפילו שאל אם הנשיא מפחד להצטלם עם נתניהו, וציין כי כמעט אין תמונות של שני המנהיגים בתמונות אחד על אחד, בוודאי לא מהפגישה הנוכחית.  

למרות שהכעס כלפי ישראל מצד גורמים אמריקניים רשמיים נחלש בשבוע האחרון, נראה שהנשיא האמריקני בחר להמשיך בקו הנוקשה כלפי ראש הממשלה. שני הצדדים שומרים על איפול מלא בכל מה שקשור לתוכן הפגישה, אך על פי הצהרות לא רשמיות נראה שאובמה נזף בנתניהו על ההתנהלות הישראלית בשבועות האחרונים.

הפגישה עם אובמה נועדה בניסיון לשים מאחור את המשבר ולהניע את התהליך המדיני עם הפלסטינים. השיחה בין השניים, שנערכה ללא נוכחות כלי תקשורת, ארכה כשעה וחצי ולאחריה יצא ראש הממשלה להתייעצות שבסיומה חזר לשיחה נוספת שארכה עשרים דקות.

רוצים לקבל עוד עדכונים חמים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק