האם גם אוסטרליה תגרש דיפלומט ישראלי?

אוסטרליה הולכת בעקבות בריטניה? עיתון בסידני מדווח כי בירושלים מעריכים שאוסטרליה תגרש דיפלומט ישראלי, זאת בשל השימוש בדרכונים של המדינה בעת חיסולו של בכיר חמאס מבחוח. אתמול הודיע שר החוץ הבריטי על גירוש דיפלומט ישראלי בכיר מבריטניה

האם ישראל ממשיכה להסתבך מבחינה מדינית בעקבות חיסול מבחוח? העיתון האוסטרלי The Australian מדווח הערב כי בירושלים מעריכים שאוסטרליה תלך בעקבות בריטניה ותגרש דיפלומט ישראלי. זאת בשל השימוש בדרכונים של המדינה בעת חיסולו של בכיר חמאס מחמוד אל-מבחוח.

לפי הדיווח, העריכו תחילה בישראל כי אוסטרליה לא תגרש דיפלומט, אך התקבלו אינדיקציות מהממשל בקנברה לפיהן כן יגורש דיפלומט. שר החוץ האוסטרלי סטיבן סמית' סירב להגיד אם אוסטרליה תלך בעקבות בריטניה ואמר, כי אינו יודע מתי החקירה בעניין תגיע לסיומה וכי תגובה בשלב זה תפגע במסקנות החקירה.

אתמול: בריטניה גירשה את מס' 3 בשגרירות

שר החוץ הבריטי דיוויד מיליבנד אישראתמול בפרלמנט כי בריטניה תגרש דיפלומט ישראלי. "כדי להסיר ספק, לבריטניה אין אף חלק במה שהתרחש בדובאי, למרות השימוש בדרכונים הבריטיים בקרב חלק מהסוכנים", אמר שר החוץ ממוצא יהודי. "שירותי המודיעין שחקרו את הפרשה הגיעו למסקנה שישראל אחראית בוודאות לשימוש בדרכונים המזויפים. העובדה שזיוף הדרכונים בוצעה על ידי מדינה שנמצאת בקשרי ידידות עם אנגליה, נחשבת לחמורה ביותר", אמר.

השר מיליבנד אמר כי יש להבטיח שהתקרית לא תחזור על עצמה ושאסור שדברים כאלה יקרו בין שתי מדינות ידידותיות. מיליבנד הדגיש כי הקשרים עם ישראל חשובים והם יימשכו.

בריטניה לאזרחיה: שמרו על דרכוניכם בישראל

הפרשה לא נגמרת בגירוש הדיפלומט הישראלי. בריטניה פרסמה אזהרה לאזרחים בריטיים המבקרים בישראל ומבקשת שישמרו על דרכוניהם, כך אמר הערב עורך חדשות החוץ ברשת סקיי ניוז בשיחה עם חדשות 2. הבריטים מתבקשים שלא למסור דרכונים גם לא לגורמים ישראליים רשמיים, אלא אם הדבר הכרחי.

באתר משרד החוץ מופיע הסבר לאזהרה הלא שגרתית ומפורט הרקע לחיסול מבחוח בדובאי. את הנוסח המלא של האזהרה ניתן לראות באתר משרד החוץ הבריטי.

אין ספק שמדובר בשפל חדש ביחסים הדיפלומטיים בין ירושלים ולונדון. שר החוץ אביגדור ליברמן הגיב לדברי מיליבנד ואמר: "אנחנו מייחסים חשיבות גדולה ליחסים עם בריטניה. אנו מקיימים עמה מספר דיאלוגים בנושאים שונים ורגישים ואנו מצטערים על ההחלטה הבריטית". עוד הוסיף ליברמן, כי "לא הועברו לידינו שום הוכחות המצביעות על מעורבות ישראלית בפרשה".

מי נעל את חדרו של מבחוח מבפנים?

דיווח: "כך הורעל בכיר חמאס בדובאי"

הצצה למלון בו חוסל בכיר חמאס מחמוד מבחוח