דובר הבית הלבן: "לא מתוכננת עוד פגישה עם נתניהו"

אובמה עדכן מנהיגים אירופיים בשיחתו עם נתניהו בניסיון ליצור חזית אחידה מול ישראל. הצדדים שומרים על איפול במה שקשור לתוכן השיחה. כעבור שעה וחצי, יצא רה"מ להתייעצות וחזר לפגישה שהתקיימה ללא נוכחות עיתונאים. דובר הבית הלבן נשאל על הכתף הקרה שמקבל נתניהו וגם האם הנשיא מפחד מתמונות משותפות עם ראש הממשלה

עוד בשורה רעה לנתניהו: נשיא ארה"ב ביצע היום שיחת ועידה בווידאו עם שלושה מנהיגים אירופיים: קאנצלרית גרמניה אנגלה מרקל, ראש ממשלת בריטניה גורדון בראון ונשיא צרפת ניקולא סרקוזי. הנשיא תדרך אותם על השיחה עם ראש הממשלה נתניהו בניסיון ליצור חזית אחידה בין אירופה לארה"ב ביחסן לישראל.

שעות אחרי השיחה הגורלית שהתקיימה אמש בין ראש הממשלה בנימין נתניהו לבין נשיא ארצות הברית ברק אובמה, קשה לומר מה בדיוק התרחש במהלך הפגישה, אך ניתן לחוש שהאווירה הייתה קשה.

בתדרוך העיתונאים היומי אמר דובר הבית הלבן רוברט גיבס, כי לא מתוכננת פגישה נוספת בין הנשיא לראש הממשלה. "בשלב הזה לא אכנס לדברים שדיברו נתניהו ואובמה בפגישתם", אמר. כשנשאל על הכתף הקרה שנתניהו מקבל מאובמה, הכחיש שזהו המצב ואמר: "אנחנו ביקשנו מראש הממשלה נתניהו שייבצע צעדים בוני אמון בכדי להתקדם במו"מ".

אחד העיתונאים אפילו שאל אם הנשיא מפחד להצטלם עם נתניהו, וציין כי כמעט אין תמונות של שני המנהיגים בתמונות אחד על אחד, בוודאי לא מהפגישה הנוכחית.  

למרות שהכעס כלפי ישראל מצד גורמים אמריקניים רשמיים נחלש בשבוע האחרון, נראה שהנשיא האמריקני בחר להמשיך בקו הנוקשה כלפי ראש הממשלה. שני הצדדים שומרים על איפול מלא בכל מה שקשור לתוכן הפגישה, אך על פי הצהרות לא רשמיות נראה שאובמה נזף בנתניהו על ההתנהלות הישראלית בשבועות האחרונים.

הפגישה עם אובמה נועדה בניסיון לשים מאחור את המשבר ולהניע את התהליך המדיני עם הפלסטינים. השיחה בין השניים, שנערכה ללא נוכחות כלי תקשורת, ארכה כשעה וחצי ולאחריה יצא ראש הממשלה להתייעצות שבסיומה חזר לשיחה נוספת שארכה עשרים דקות.

רה"מ: לא מכיר את אישור הבנייה בשייח ג'ראח

זמן קצר לפני הפגישה, התייחס דובר מחלקת המדינה האמריקנית פיליפ ג'יי קראולי להשוואה של נתניהו מוקדם יותר השבוע בין הבנייה בירושלים לבין הבנייה בתל אביב. "ראש הממשלה אמר שהוא לא בהכרח מבחין בין בנייה בירושלים לבין בנייה בתל אביב, אנחנו לא מסכימים איתו", אמר קראולי. "ירושלים היא נושא שיידון בהסדר הקבע. ישנם דיונים מתמשכים בנוגע למגוון נושאים, ואנחנו מרוצים מהמעורבות הישראלית, אבל זה לא אומר שאנחנו מסכימים על כל הפרטים".

נושא נוסף שהעיב על הפגישה הוא האישור הסופי לבנייה במתחם מלון "שפרד" בשכונת שייח ג'ראח במזרח הבירה, שעוררה מחלוקת עזה בקיץ האחרון. אנשיו של נתניהו מסרו כי ראש הממשלה לא מכיר את האישור המדובר, וכי לא ידע זאת לפני שנכנס לפגישה עם הנשיא האמריקני.