המחלוקת על הבנייה בירושלים נמשכת

רגע לפני שראש הממשלה נתניהו נכנס לפגישה עם הנשיא אובמה, שיגרה וושינגטון מסר ברור לגבי הבנייה בירושלים. בניגוד להצהרת רה"מ לפיה ירושלים שקולה לתל אביב, הדגיש דובר מחלקת המדינה האמריקנית כי נושא ירושלים יידון רק במסגרת הסדר הקבע. הפגישה בין השניים נמשכה כשעה וחצי, והייתה סגורה לתקשורת

ראש הממשלה נתניהו נועד עם נשיא ארצות הברית ברק אובמה בניסיון לשים מאחור את המשבר ולהתניע את התהליך המדיני עם הפלסטינים. נתניהו הגיע לפגישה עם אובמה שנערכה ללא כלי תקשורת במטרה להעביר את המסר שאותו הצהיר לפני יציאתו לוושינגטון, לפיו ישראל אינה מוכנה לקבל את הדרישה הפלסטינית להקפיא את הבנייה בירושלים. הפגישה בין השניים נמשכה כשעה וחצי.

אך נראה שהאמריקנים מתכוננים מבעוד מועד לדברים שאמור לומר ראש הממשלה הישראלי. זמן קצר לפני הפגישה, התייחס דובר מחלקת המדינה האמריקנית פיליפ ג'יי קראולי\ להשוואה של נתניהו מוקדם יותר השבוע בין הבנייה בירושלים לבין הבנייה בתל אביב.

"ראש הממשלה אמר שהוא לא בהכרח מבחין בין בנייה בירושלים לבין בנייה בתל אביב, אנחנו לא מסכימים איתו", אמר קראולי. "ירושלים היא נושא שיידון בהסדר הקבע. ישנם דיונים מתמשכים בנוגע למגוון נושאים, ואנחנו מרוצים מהמעורבות הישראלית, אבל זה לא אומר שאנחנו מסכימים על כל הפרטים".

זמן קצר לפני הפגישה הגיע דיווח על אישור סופי לבנייה במתחם מלון "שפרד" בשכונת שייח ג'ראח במזרח הבירה, שעוררה מחלוקת עזה בקיץ האחרון. אנשיו של נתניהו מסרו כי ראש הממשלה לא מכיר את האישור המדובר, וכי לא ידע זאת לפני שנכנס לפגישה עם הנשיא האמריקני.

נתניהו: ירושלים איננה התנחלות

על רקע המשבר הדיפלומטי בין ישראל לארה"ב, ולקראת פגישתו עם נשיא ארה"ב ברק אובמה, נאם הלילה ראש הממשלה בנימין נתניהו בפני הוועידה השנתית של שדולת יהודי צפון אמריקה בוושינגטון - והתקבל בתשואות על ידי הקהל היהודי, זאת למרות שתי מפגינות פרו-פלסטיניות שקראו קריאות ביניים והוצאו מהאולם.

בפתיחת נאומו המשיך נתניהו את הקו אותו הציבה הילרי קלינטון, והבהיר כי הוא יודע שארה"ב תעמוד לצד ישראל בפני כל האתגרים שמציב העולם. לאחר מכן ובמשך רוב נאומו, התרכז ראש הממשלה בסוגיית הבנייה בירושלים ובמו"מ התקוע עם הפלסטינים.

"לא ניתן להתעלם מהקשר בין העם היהודי לארץ ישראל ולירושלים", אמר נתניהו, "ישנו מספר רב של יהודים שחיים בשכונות שנמצאות משך חמש דקות נסיעה מכנסת ישראל, שכונות שיהיו חלק מישראל בכל הסדר שלום עתידי. אני מדגיש שירושלים אינה התנחלות - ירושלים היא בירתנו".

נתניהו לאבו מאזן: "בוא נדבר שלום"

נתניהו ניצל את ההזדמנות כדי לקרוא לפלסטינים לחזור לשולחן המו"מ. "בוא ונדבר שלום", אמר ליו"ר אבו מאזן. למרות פנייתו של נתניהו, הוא מבין כי לפחות נכון לעכשיו, מציבים הפלסטינים מכשולים רבים בדרך לחידוש השיחות. "אנחנו מצדנו הסרנו מאות מחסומים בשטחי הגדה והכרזנו על הקפאת בנייה ביהודה ושומרון. הפלסטינים מצדם רק קידמו את דוח גולדסטון", אמר נתניהו.

לגבי חלקה של ארה"ב בניסיון לקדם את תהליך השלום בין הצדדים, אמר נתניהו כי "למרות שארה"ב יכולה לעזור לצדדים להגיד להסכמות, אי אפשר לכפות שלום מבחוץ".

נתניהו סיכם את נאומו תוך שהוא בוחר להדגיש את תמיכתה של אירן בארגוני הטרור חמאס וחיזבאללה, ואת הסיכון שהיא מהווה לישראל. "אירן רוצה להשמיד את ישראל", אמר נתניהו, "יש לנו מצפון את חיזבאללה שלו עשרות אלפי רקטות, ובדרום יש לנו את חמאס, שגם הוא יורה רקטות ומבריח נשק לתחומי הרצועה ממצרים".