בריטניה לתיירים הבריטיים: שמרו על דרכוניכם בישראל

המשבר הדיפלומטי עם בריטניה לא יורד מהכותרות. אחרי ששר החוץ הבריטי דיוויד מיליבנד אישר דבר גירוש הדיפלומט הישראלי הבכיר, מוציאה הממלכה אזהרת מסע לישראל ומבקשת מאזרחיה לשמור על דרכוניהם בביקורם בישראל. ליברמן: "אנו מצטערים על ההחלטה הבריטית"

שר החוץ הבריטי דיוויד מיליבנד אישר היום בפרלמנט כי בריטניה תגרש דיפלומט ישראלי. "כדי להסיר ספק, לבריטניה אין אף חלק במה שהתרחש בדובאי, למרות השימוש בדרכונים הבריטיים בקרב חלק מהסוכנים", אמר שר החוץ ממוצא יהודי. "שירותי המודיעין שחקרו את הפרשה הגיעו למסקנה שישראל אחראית בוודאות לשימוש בדרכונים המזויפים. העובדה שזיוף הדרכונים בוצעה על ידי מדינה שנמצאת בקשרי ידידות עם אנגליה, נחשבת לחמורה ביותר", אמר.

השר מיליבנד אמר כי יש להבטיח שהתקרית לא תחזור על עצמה ושאסור שדברים כאלה יקרו בין שתי מדינות ידידותיות. מיליבנד הדגיש כי הקשרים עם ישראל חשובים והם יימשכו.

בריטניה לאזרחיה: שמרו על דרכוניכם בישראל

הפרשה לא נגמרת בגירוש הדיפלומט הישראלי. בריטניה פרסמה אזהרה לאזרחים בריטיים המבקרים בישראל ומבקשת שישמרו על דרכוניהם, כך אמר הערב עורך חדשות החוץ ברשת סקיי ניוז בשיחה עם חדשות 2. הבריטים מתבקשים שלא למסור דרכונים גם לא לגורמים ישראליים רשמיים, אלא אם הדבר הכרחי.

באתר משרד החוץ מופיע הסבר לאזהרה הלא שגרתית ומפורט הרקע לחיסול מבחוח בדובאי. את הנוסח המלא של האזהרה ניתן לראות באתר משרד החוץ הבריטי.

אין ספק שמדובר בשפל חדש ביחסים הדיפלומטיים בין ירושלים ולונדון. שר החוץ אביגדור ליברמן הגיב לדברי מיליבנד ואמר: "אנחנו מייחסים חשיבות גדולה ליחסים עם בריטניה. אנו מקיימים עמה מספר דיאלוגים בנושאים שונים ורגישים ואנו מצטערים על ההחלטה הבריטית". עוד הוסיף ליברמן, כי "לא הועברו לידינו שום הוכחות המצביעות על מעורבות ישראלית בפרשה".

רשת הטלוויזיה של דובאי דיווחה כי הדיפלומט הישראלי שיגורש מבריטניה הוא האחראי על שירותי המודיעין - מספר 3 בשגרירות. "עדיין לא ברורה מהי זהותו של הדיפלומט הישראלי, אך קיימים רמזים לכך שייתכן שמדובר באדם מספר שלוש בשגרירות ישראל, והוא הקשור למנגנון המודיעין הישראלי - המוסד", כך דיווח כתב הטלוויזיה של דובאי, דיאר אל-עומרי.

עיתון ה"דיילי טלגרף" הבריטי דיווח היום כי הדיפלומט שיגורש הוא נציג המוסד הישראלי בשגרירות ישראל בלונדון. הדברים נחשפו בבלוג של עורך העיתון בנדיקט ברוגן.

עוד דווח ב"דיילי טלגרף" כי השגריר פרושאור זומן אמש למשרד החוץ הבריטי, שם התבשר כי בריטניה מתכוונת לפרסם את ממצאי ועדת החקירה שמונתה לבדוק את הפרשה, ולפיהם ישראל עומדת מאחורי זיוף הדרכונים של חלק מאנשי חוליית המחסלים.

השר לביטחון פנים: "החלטת בריטניה שגויה"

במשרד החוץ בירושלים אישרו הבוקר כי השגריר פרושאור אכן זומן אמש לשיחה במשרד החוץ הבריטי, אולם סירבו לחשוף את תוכן השיחה. בהתייחסות רשמית ראשונה של שר בממשלה לפרשה אמר היום לערוץ החדשות של חדשות 2 באינטרנט השר לביטחון פנים יצחק יצחק אהרונוביץ' כי "החלטת ממשלת בריטניה שגויה".

השר אהרונוביץ' הביע פליאה מהדיווחים האחרונים בדבר סילוק דיפלומט ישראלי בכיר: "אני מופתע מאד מהדיווח הזה, ואני לא יודע מי הדיפלומט שיסולק". עוד ציין השר כי הממשלה נערכה מבחינה משפטית, באמצעות משרד החוץ יחד עם משרדי ממשלה נוספים, לאפשרות שדיפלומטים או אנשי צבא שכביכול מעורבים בפרשה יסולקו ממדינות ידידותיות. "לפחות בתחום הזה של סילוק דיפלומטים, זה צריך לעמוד לדיון בין ממשלות", אמר.

יש לציין כי מדובר במהלך נדיר, אף על פי שעדיין לא נשמעה הודעה רשמית של ממשלת בריטניה. זו הפעם הראשונה שישראל מואשמת על-ידי אחת המדינות שבדרכוניהם השתמשו במהלך חיסול מבחוח. אמנם לא מדובר בהפניית אצבע מאשימה למוסד, זוהי האשמה ברורה כלפי מדינת ישראל כאחראית לחיסול.  

האם השגריר הישראלי יגורש מבריטניה?

על פי חלק מהדיווחים בבריטניה, צמרת הממשל הבריטי אף שוקלת ברצינות לגרש את השגריר פרושאור מתפקידו, כ"הבעת כעס" על התנהלותה של ישראל. מה שברור הוא כי הממשלה הבריטית צפויה לצאת בהצהרה רשמית לפיה ההתנהלות הישראלית אינה מקובלת על בריטניה, והיא העמידה בסכנה את חייהם של האזרחים הבריטים שדרכוניהם זויפו.

על פי הממצאים של ועדת החקירה הבריטית, מספר חברי החוליה השתמשו בדרכונים מזויפים ששוכפלו מזהויות של 15 אזרחים בריטים המתגוררים בישראל וניתנו על-ידי הרשויות בנמל התעופה. דרכונים אחרים נגנבו, על פי החקירה, מאזרחים אירים, גרמנים, אוסטרלים וצרפתים.

עם זאת, ועדת החקירה תודיע כי למרות ההוכחות סביב זיוף הדרכונים, עדיין לא ניתן לקבוע בוודאות כי המוסד הישראלי הוא שעומד מאחורי החיסול. גורמים מדיניים בבריטניה מאמינים כי הפגנת מחאה זו אינה מספיקה כדי "להעניש", לדבריהם, את ישראל בעקבות הפרשה.

בהכנת הידיעה השתתפו עמית סגל, עמית ולדמן, ערד ניר, ירון שניידר ותום שרון

מי נעל את חדרו של מבחוח מבפנים?

דיווח: "כך הורעל בכיר חמאס בדובאי"

הצצה למלון בו חוסל בכיר חמאס מחמוד מבחוח