קלינטון: שליט חייב לחזור הביתה

מזכירת המדינה האמריקנית מדברת על המחוייבות האמריקנית לביטחונה של ישראל - בעבר ובעתיד, במסגרת הכינוס השנתי של השדולה הישראלית בוושינגטון. מאוחר יותר ינאם גם ראש הממשלה בנימין נתניהו באותו הכינוס, לאחר שנחת בארצות הברית. הצטרפו לשידור החי

"עתידה של ארצות הברית כרוך בעתידה של ישראל, אותם גורמים המאיימים על ישראל מאיימים גם על ארצות הברית", כך מצהירה היום מזכירת המדינה האמריקנית הילרי קלינטון בנאום שהיא נושאת בכנס איפא"ק, השדולה הפרו-ישראלית בוושינגטון, ארצות הברית. את נאומה של קלינטון העברנו כאן בשידור חי באתר האינטרנט של חדשות 2.

"אסור שיהיו חילוקי דעות בנוגע לביטחון בין ארצות הברית לישראל", הדגישה קלינטון בדבריה. "אני מבטיחה כפי שהבטחתי בעבר: המחוייבות שלנו לביטחונה ועתידה של ישראל הוא איתן כסלע, עכשיו ולתמיד". היא הדגישה כי "הגנה על גבולותיה של ישראל הוא אינטרס אמריקני עליון, וכך גם ההתנגדות נגד אלו היוצאים נגד זכותה של ישראל להתקיים ולהגן על עצמה".

קלינטון הופסקה פעמים רבות במהלך הנאום, בגלל מחיאות הכפיים הסוערות. "אין איום גדול יותר על ישראל, מאשר אירן הגרעינית", הצהירה מזכירת המדינה האמריקנית. "המשטר האירני מכחיש את השואה, את קיומה של ישראל, ואפילו את התרחשותם של פיגועי ה-11 בספטמבר". היא טענה כי אותו משטר מבוסס על "הפחדה של האוכלוסייה, ושולל מהעם שלו את זכויות היסוד".

"לא נאפשר אירן גרעינית"

"בנוסף לאיום על ישראל, אירן גרעינית תעורר מסע חימוש גרעיני בכל האזור, וזה לא מקובל על ארצות הברית, ישראל ובקהילה הבינלאומית. ארצות הברית נחושה שלא לאפשר לאירן להשיג יכולת גרעינית", הצהירה קלינטון.

"הנשיא אובמה מנסה דרכים שונות כדי לתת למנהיגים האירנים להבין כי המצב לא יכול להימשך כך", הוסיפה מזכירת המדינה האמריקנית. "אובמה נתן כמה חלופות לאירנים, ואם הוא ימשיך בדרכו, הוא יעמוד בבידוד טוטאלי". עם זאת, טענה קלינטון, "הממשל באירן ממשיך להתעלם מהדרישות של המערב, חורג ומפר את התחייבויותיו וממשיך להעשיר אורניום".

"ארצות הברית מתכוונת להגיש לאו"ם הצעה חדשה של סנקציות על אירן", הבטיחה קלינטון. "לא נזוז מהתחייבויותנו לעצור את אירן מלהשיג נשק גרעיני". ולמרות זאת, טענה קלינטון, "קיימים אתגרים נוספים - מהחשובים ביותר עמם התמודדה ישראל אי פעם: איום על צביונה של ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית".

"לשוב לשיחות השלום, לשחרר את גלעד שליט"

קלינטון קראה לשוב לשיחות השלום בין ישראל לפלסטינים, והדגישה כי גישה בכל דרך אחרת עלולה לאיים על הסטטוס קוו באזור, ולאיים על קיומה של מדינת ישראל. "האזור מתחלק בין אלה שרוצים שיתוף פעולה עם ישראל, לבין אלה שלא מעוניינים בכך", אמרה. "ארצות הברית רוצה לשתף פעולה עם אלו שמעוניינים לדבר עם ישראל".

"רק הסכם שיביא לפתרון שתי המדינות יביא ביטחון לישראל וגם יספק לפלסטינים את האפשרות לנהל את עניינם", הסבירה קלינטון. "המסר שלנו לחמאס ברור: הכירו בישראל, והכירו בהסכמים הקודמים שנחתמו עם ישראל. זוהי הדרך היחידה באמצעותה ניתן יהיה לנהל את המשא ומתן". היא הדגישה בפני הנוכחים: "גלעד שליט חייב להיות משוחרר מיד - ולשוב לחיק משפחתו" - וזכתה למחיאות כפיים סוערות.

"ארצות הברית מכירה בכך שירושלים היא סוגייה מאוד חשובה לפלסטינים, ואנו מאמינים כי במגעים אמיתיים ניתן להגיע לתוצאות ולמימוש שאיפותיהם של שני הצדדים", הדגישה קלינטון. "זו הסיבה שבגללה שני הצדדים צריכים להתנער מפעולות אלימות בעיר".

נאומה של קלינטון בא על רקע מה שנראה כסיום המשבר בין ישראל לארצות הברית, שפרץ על רקע ההחלטה הישראלית להקים 1,600 יחידות דיור נוספות במזרח ירושלים. מוקדם יותר נחת ראש הממשלה בנימין נתניהו בארצות הברית, שם הוא אמור להיוועד עם הנשיא האמריקני ברק אובמה מחר. עוד קודם לכן, ינאם נתניהו גם כן בכנס איפא"ק.