נועם שליט באו"ם: "אי שחרורו של גלעד - כשלון שלכם"

הוריו של החייל החטוף הופיעו היום בפני מועצת זכויות האדם של האו"ם בז'נבה. נועם שליט תקף את הנוכחים: "התעקשו על שחרור בני, כי אם לא - לא תכשילו רק אותנו, כי אם גם אתכם". שליט הפציר בנוכחים: "דרשו מחמאס לאפשר לנציגי הצלב האדום לבקר את בני". צפו בנאום המלא

"אנחנו ההורים של החייל הישראלי החטוף, גלעד שליט. בננו נחטף ב-25 ביוני 2006 מתוך שטח ישראלי ריבוני. בעודו פצוע, החוטפים הובילו אותו באיומי נשק לתוך עזה. היום, כמעט 4 שנים אחרי, הוא נשאר שבוי ומהווה קלף מיקוח בידי חמאס לשחרור אסירים. איש לא יודע אם הוא בריא. איש לא יודע איפה הוא מוחזק. מונעים ממנו אור יום ומונעים ממנו זכויות אדם בסיסיות" - כך פתח היום נועם שליט, אביו של החייל החטוף, את נאומו בפני חברי מועצת זכויות האדם של האו"ם בז'נבה.

שליט נאם בשעות הצהריים בז'נבה בפני הגוף שמינה את ועדת גולדסטון לחקור את אירועי מבצע "עופרת יצוקה". "דוח גולדסטון היה ברור מאד בכל מה שקשור לגלעד: הוא קרא לביקור של הצלב האדום אצל גלעד", אמר שליט.

"הדוח קרא לחמאס לאפשר לגלעד ליצור קשר עם משפחתו", ציין נועם. "הוא קרא לשחרורו של גלעד. חמאס לא עשה דבר מכל אלו, למרות שנציגי חמאס הודיעו בפני מועצה זו כי הם מחזיקים בגלעד בהתאם לאמנת ז'נבה", אמר שליט בפני הנוכחים.

"לא תכשילו רק אותנו, כי אם גם אתכם"

הוריו של החייל החטוף ישבו יחד באולם. "אנו מדברים כאן היום בתמיכתם של אזרחי האומות המתורבתות...אנו קוראים לכולכם להוכיח את הכנות שלכם: התעקשו שחמאס יאפשר לגלעד את זכויותיהם של שבויי מלחמה. התעקשו שחמאס ישחרר את בננו. התעקשו, כי אם לא - לא תכשילו רק אותנו, כי אם גם אתכם".

שליט סיים את נאומו ואמר: "אנו לא פוליטיקאים. איננו נציגים של ממשלת ישראל. עם זאת, אנו מדברים כאן היום בתמיכתם הדמוקרטית של 500 מיליון אזרחי האיחוד האירופי, הקוראים לשחרורו של גלעד בהתאם להחלטת הפרלמנט האירופי בשטרסבורג. אנו מדברים כאן היום בתמיכתו של מזכ"ל האו"ם, שקרא שוב לשחרורו של גלעד מסיבות הומניטריות".

גם מזכ"ל האו"ם באן קי מון, קרא אמש לשחרר את החייל החטוף שליט. בראיון בלעדי לאודי סגל במהדורה המרכזית של חדשות 2, גינה באן את הבנייה בהתנחלויות - אך קרא לשחרורו המיידי גם של החייל הישראלי.