סאיב עריקאת בראיון: "נתניהו, תפסיק לשפוך שמן למדורה"

כמה ימים לאחר שוך המשבר בין ישראל לארה"ב סביב ביקור סגן הנשיא ביידן, מגיע ראש צוות המו"מ הפלסטיני ד"ר סאיב עריקאת לאולפן "פגוש את העיתונות". "הגיע הזמן שהפלסטינים והישראלים יקבלו החלטות", הוא אומר בראיון לדנה ויס, ומצהיר: "כולנו יודעים שיהיו שתי מדינות בגבולות 1967, השאלה אם אתם מסוגלים לעשות את זה"

"מר נתניהו, בבקשה, תפסיק את המעשים הפרובוקטיביים שלך, תפסיק לשפוך שמן למדורה. מה שאנחנו צריכים הוא רגיעה ופתרון הסכסוך. עלינו לתת לאובמה, מיטשל וקלינטון את ההזדמנות שהם ראויים לה" – כך אומר היום ד"ר סאיב עריקאת, ראש צוות המו"מ הפלסטיני, בראיון מיוחד לדנה ויס בתכניתנו "פגוש את העיתונות".

"ובכן, חמאס ביצע הפיכה בעזה", אמר עריקאת. "זו בעיה פלסטינית, זה הדבר הגרוע ביותר שקרה לנו, ואני חושב שנתניהו משתמש עכשיו בהפיכה של חמאס בעזה כחרב על צווארנו, וכאשר ביידן הכריח אותו לומר משהו, הוא אמר: עם מי אעשה שלום? עם עזה או עם הגדה המערבית? זה לא אליבי טוב בשבילו? אם נמשיך להאשים זה את זה ולצבור נקודות זה על חשבונו של זה, זה לא יציל את חייהם של אף ישראלי ושל אף פלסטיני".

"אנחנו רוצים להקים מדינה ללא אלימות"

"תנו לנו לקחת את עצמנו בידיים. הגיע הזמן שהפלסטינים והישראלים יקבלו החלטות. אנחנו זקוקים להחלטות, לא למשא ומתן. אבו מאזן רוצה והוא אומר שהדרך היחידה להשיג שלום ועצמאות היא במשא ומתן עם ישראל, והוא לא רוצה בלגן, כפי שאתם קוראים לזה. הוא לא רוצה שום דבר כזה. אנחנו רוצים לתת הזדמנות לשלום, ואנחנו רוצים להקים את המדינה שלנו באמצעות משא ומתן, ללא אלימות כלשהי. זאת העמדה הרשמית".

עריקאת נשאל אודות הצעתו של רה"מ לשעבר אולמרט במסגרת המו"מ, הצעה מרחיקת לכת שנועדה לפתור את כל סוגיות הליבה - השטחים, ירושלים, הפליטים וכן הלאה, וככל הידוע לנו, אבו מאזן מעולם לא השיב על ההצעה. על כך השיב עריקאת: "בנוגע לדבריו של מר אולמרט לגבי ההצעה שהציע, אני יכול לערוב לכך ולומר שהוא אכן הציע מפה, שלפיה הוא רוצה לקחת 5.6 אחוזים מהגדה המערבית ולתת לנו בתמורה 8.5 אחוזים, ו-7.0 האחוזים הנותרים יהיו מעבר בטוח. מה שהוא שכח לציין... זו ההתנהגות הישראלית בדרך כלל, אתם זוכרים רק צד אחד. הוא שכח לציין שאבו מאזן חזר אליו עם מפה והציע... להכיר בישראל בגבולות 1967, מסכים לחילופי קרקעות בסך 9.1 אחוזים, ובכך להשלים עם דברים שאנחנו קוראים להם בלתי חוקיים, כמעט 80 אחוז מההתנחלויות, וגם אומר שהמדינה שלנו לא תהיה כמו ישראל, ירדן או מצרים - לא יהיו לנו צבא, חיל ים וחיל אוויר, מדינה עם כוח צבאי מוגבל, ואנחנו מסכימים לצד שלישי שייתן מענה לחששותיה של ישראל".

"אני רוצה שמר אולמרט יקום ויספר את חלקו בסיפור, ושיאמר שאנחנו הגבנו עם ההצעה הנדיבה ביותר שהציעו אי פעם הפלסטינים והערבים", אמר עריקאת. "אני המום מכך שמנהיג פלסטיני כמו אבו מאזן אומר: אני אכיר בישראל בגבולות 1967, אני מסכים לחילופי קרקעות בסך 9.1 אחוזים, אני מסכים למדינה עם כוח צבאי מוגבל ולצד שלישי שייתן מענה לחששות – ולא מקבל תשובה. כשמר נתניהו נכנס לתפקידו, אני הרמתי טלפון, צלצלתי לאנשים שהוא מינה, וביקשתי מפגש. הם קבעו מועד, אחר כך ביטלו, צלצלו ושוב ביטלו, ואולי הגיעו למסקנה שמיטשל עדיף על פני משא ומתן איתנו".

משבר עם ארה"ב? "הבשלת האינטרס האמריקני"

עריקאת נשאל אם "היה מעניין לראות את שתי בעלות הברית מחליפות מהלומות, ירושלים וושינגטון", והשיב בציניות: "מהבהב לי שלט טיפש על מצח? את לא חושבת שאני יודע שישראל היא חלק מההוויה הפוליטית של ארה"ב? חשבת שאינני יודע שישראל היא השותפה האסטרטגית החשובה ביותר של ארהב? והאם נדמה לך שאובמה קם בבוקר ומצפונו נקף על סבלם של פלסטינים? מדובר בהבשלת האינטרס האמריקני. ארה"ב אינה גובלת עוד רק עם קנדה, מקסיקו ושני האוקיינוסים. לארה"ב יש 200 אלף חיילים בשתי מדינות מוסלמיות והם מתים בכל יום".

"מה שאני רוצה לראות הוא שמכלול האינטרסים של ישראל יבשיל לכדי כך שמחיר המלחמה והסכסוך יהיה גבוה בהרבה ממחיר השלום. אתם עדיין לא התבגרתם. הממשלה שלכם עדיין לא התבגרה. ארה"ב היום... אני לא יכול להאמין שישראל תעשה דבר כזה לבעלת בריתה. קשה לי להאמין שמכל האנשים, ידידי ביידן קיבל יחס כזה כאן".

"כשמיטשל בא, הוא קיבל מכתב חתום מאבו מאזן, ובו נכתב: אנחנו מסכימים לשיחות הקירבה. באותו יום הממשלה הטיחה בפניו 112 יחידות דיור בבית"ר עילית, ולמחרת עוד 1600 יחידות, ולכן כשביידן בא אלינו אמרנו לו: אדוני, בבקשה, תן לנו הזדמנות. אי אפשר להמשיך כך. בכל יום מכרזים, סגר... מה שהשתנה הוא שבניית ההתנחלויות על ידכם, התכתיבים שלכם, המדיניות של הצבת עובדות בשטח, שחקו את האמינות של תהליך השלום. לפלסטינים היום כבר אין תקווה, ואנחנו עושים מאמצים עליונים להחיות את התקווה, ולכן אנחנו מבקשים מהממשלה שלכם להפסיק את בניית ההתנחלויות ולתת לשלום סיכוי, כדי שבני עמנו יחזרו להאמין באמינות שלכם".

"עכשיו הגיע הזמן לקבל החלטות"

"במאמר שלי כתבתי שלישראל שלוש אופציות: הראשונה היא האופציה שלי, פתרון של שתי מדינות בגבולות 1967, עם הסכמה על חילופי קרקעות, פתרון בעיות ביטחון וכדומה. אם ישראל לא רוצה שתי מדינות והם רוצים לקרוא לעיר הולדתי ג'ריקו יריחו, והם רוצים לקרוא לי במקום סיד סאיב עריקאת, אדוני סאיב עריקאת, אני יכול ללכת ולצבוע בשערי העיר שלי יריחו ובשערי נאבלוס שכם, ואם אעיז לומר את זה, יאמרו לי: אתה חותר תחת הזהות היהודית של ישראל. זה מה שאת תאמרי. האופציה השלישית, אם אינכם מעוניינים בשתי מדינות או במדינה אחת - יש היום כבישים בגדה המערבית שאינני יכול להשתמש בהם כי אני פלסטיני. זאת בושה וחרפה! כי מחלות כמו גזענות וצרות מוחין - איש אינו מחוסן מפניהן, ולעולם, בשעותיה החשוכות ביותר של דרום אפריקה, לא נאסר על שחורים להשתמש בכבישים".

"המשא ומתן בין הפלסטינים לבין הישראלים מיצה את עצמו", אומר עריקאת. "עכשיו הגיע הזמן לקבל החלטות. את ואני, דנה, יודעים שיהיו שתי מדינות בגבולות 1967, עם חילופי שטחים מוסכמים, עם הסדרים ביטחוניים... אבל השאלה הגדולה היא קודם כול אם הפלסטינים מסוגלים לעשות זאת, אם יש לכם רוב שיאפשר לכם לעשות זאת, ואם ישראל מסוגלת לעשות זאת".

הצטרפו לערוץ החדשות: כל יום החל מ-9 בבוקר בשידור חי

רוצים לקבל עוד עדכונים חמים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק