מצרים לישראל: המצב בירושלים עלול לגרום למלחמה נוספת

מסר תקיף מקהיר לירושלים: הרגיעו את המצב בבירה, אחרת נעמוד בפני סיבוב נוסף של אלימות. שר המודיעין המצרי עומר סולימאן העביר המסר ליועץ לביטחון לאומי עוזי ארד: "ישראל הורסת המאמצים לשלום"

אחרי ארצות הברית - משבר גם עם מצרים? שר המודיעין המצרי עומר סולימאן העביר לאחרונה מסר לישראל כי היא אינה רואה בעין יפה את האירועים האחרונים בירושלים, ואת הכוונה הישראלית להמשיך את הבנייה בבירה.

בפגישה שקיים בשבוע שעבר עם היועץ לביטחון לאומי עוזי ארד בקהיר, הדגיש סולימאן כי "מעשיה של ישראל עלולים לגרום להתלקחות באזור, ועלולות להיות להם השלכות חמורות מאוד".

העיתון "אל-חייאת" היוצא לאור בלונדון מצטט הבוקר מפי מקור מצרי בכיר, לדבריו מצרים וכן מדינות ערב נוספות העבירו לראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו מסר של מחאה לאור המצב שנוצר בירושלים.

"מעשיה של ישראל הורסים את כל המאמצים שהשקיע הממשל האמריקני, ופוגעים בעמדה הפלסטינית הגמישה - לפיה הוסכם לקיים משא ומתן עקיף עם ישראל", אמר הגורם לעיתון. "העמדה הזו אפילו זכתה לתמיכה ערבית", הוא הדגיש.

"יידענו את ישראל כי איננו רוצים לראות את האזור מתלקח, ודרשנו להפסיק את מעשי ההתגרות - שעלולים להתפתח למלחמה נוספת באזור", אמר המקור. "למרות העמדה הישראלית, מצרים תמשיך להשקיע מאמצים על מנת ליצור אווירה מתאימה להתחיל במשא ומתן העקיף".

השבוע השמיע התבטאויות דומות גם עבדאללה מלך ירדן. "ירושלים היא קו אדום", הצהיר המלך בפגישה עם שרת החוץ של האיחוד האירופי. "יש להפסיק את הצעדים הפרובוקטיביים והמסוכנים של ישראל בשטחים הפלסטיניים הכבושים, המיועדים לשנות את הזהות של ירושלים", קרא עבדאללה.

השביעייה ממשיכה לדון במשבר עם ארצות הברית

במקביל, התכנס הבוקר פורום השביעייה על מנת להמשיך לדון בדרכים לפתרון המשבר עם ארצות הברית. אמש אושרו בפורום שורה של צעדים בוני אמון, עליהם סיפר ראש הממשלה נתניהו לשרת החוץ האמריקנית הילרי קלינטון, במהלך שיחת הטלפון שקיימו השניים בערב.

בין השאר סיכמו השניים שהשליח המיוחד מיטשל יבוא ביום ראשון לישראל, לפני צאתו של נתניהו לוושינגטון, בנסיון להשיק מֶחדש את שיחות הקירבה בין ישראל לפלסטינים.

בשיחה הציע ראש הממשלה למנוע בעתיד פרסום תכניות בניה חדשות בירושלים, על מנת למנוע מבוכה. עם זאת הבהיר נתניהו שלא יבטל את התכנית שאושרה ברמת שלמה, כפי שדרשו האמריקנים.