נתניהו על המשבר עם ארה"ב: "להירגע, לא להיסחף"

ראש הממשלה מנסה להרגיע את גובה הלהבות במשבר שנוצר עם ארה"ב. "אנחנו יודעים איך לטפל במצבים האלה בקור רוח, באחריות וברצינות", אמר נתניהו בפתח ישיבת הממשלה, "זו תקרית מצערת ופוגענית שנעשתה בתום לב"

"אני מציע קודם כל לא להיסחף ולהירגע", כך פתח הבוקר ראש הממשלה בנימין נתניהו את ישיבת הממשלה שנערכה בצל הדיווחים על משבר עמוק ביחסים בין ישראל לארצות הברית. "איך אמר חברי בני בגין? 'נער הייתי וגם בגרתי', ואנחנו יודעים איך לטפל במצבים האלה בקור רוח, באחריות, וברצינות", אמר נתניהו.

"הייתה פה תקרית מצערת שנעשתה בתום לב", הוסיף ראש הממשלה, "והיא הייתה פוגענית ובוודאי שלא הייתה צריכה להתרחש".

"ביקשתי מהשרים לא לעסוק בזה"

נתניהו אישר הבוקר בתחילת הישיבה כי מונה צוות מנכ"לים בעקבות התקרית הדיפלומטית. "מינינו את הצוות על מנת לאתר את השתלשלות האירועים, על מנת לקבוע נהלים שימנו הישנות תקריות כאלה בעתיד", אמר ראש הממשלה.

עם זאת, אמר: "מעבר לזה אני חושב שצריך להסתפק בזה. ביקשתי מהשרים לא לעסוק בזה, אני לא חושב שיש טעם להמשיך לעסוק בכך. החשוב הוא להבין שלמדינת ישראל ולארצות הברית יש אינטרסים משותפים ואנחנו נפעל לפי האינטרסים החיוניים של מדינת ישראל".

שיחת הנזיפה: "איתות שלילי"

כבר אמש, בתום דיון השביעייה המיוחד שנערך בעקבות המשבר בין ישראל לארצות הברית, הודיע ראש מערך ההסברה הלאומי, ניר חפץ כי "נתניהו החליט להקים צוות מנכ"לים לבדיקת השתלשלות האירועים בעת ביקורו של סגן הנשיא ביידן בישראל, ולגבש נהלים שימנו הישנות מקרים דומים בעתיד". בראש הצוות יעמוד מנכ"ל משרד ראש הממשלה אייל גבאי, ויטלו בו גם חלק מנכ"ל משרד הפנים גבריאל מימון, מנכ"ל משרד השיכון מרדכי מרדכי ומנכ"ל עיריית ירושלים יאיר מעיין.

בליל שבת שוחחה ארוכות קלינטון עם נתניהו ונזפה בו קשות על הכרזת הבנייה בשכונת רמת שלמה במזרח ירושלים, דווקא במהלך ביקורו בישראל של סגן נשיא ארה"ב. קלינטון הגדירה את מהלך הכרזת הבנייה "איתות שלילי עמוק" בהתייחסות הישראלית לתהליך השלום במזרח התיכון וביחסים שבין ארצות הברית לבין ישראל.

משבר עם ארצות הברית - סיקור מיוחד:

שיחת הנזיפה עם נתניהו תואמה מראש

שגריר ישראל בארה"ב: "הייתה תקלה - אבל לא משבר"

נתניהו החליט: צוות מנכ"לים מיוחד יטפל במשבר ישראל-ארה"ב