שגריר ישראל בארה"ב: "הייתה תקלה - אבל לא משבר"

רגע לפני שהוא ממריא בחזרה לארצות הברית, הגיע ד"ר מייקל אורן לראיון מיוחד בתכניתנו "פגוש את העיתונות". שגריר ישראל בוושינגטון מעריך כי מערכת היחסים בין נתניהו לאובמה טובה משחושבים, ומדגיש: עיתוי ההחלטה על הבנייה במהלך ביקור ביידן הייתה תקלה - שנתניהו הבטיח שלא תישנה. צפו בראיון המלא

"ההודעה הישראלית על הכוונה לבנות במזרח ירושלים במהלך ביקורו של סגן הנשיא ביידן בישראל הייתה תקלה, אך לא מדובר במשבר" - כך אומר שגריר ישראל בארצות הברית, ד"ר מייקל אורן, בראיון מיוחד לרינה מצליח בתכניתנו "פגוש את העיתונות". "דברים כאלה קורים גם בין הידידים הטובים ביותר", אמר אורן.

"ראש הממשלה בנימין נתניהו הבטיח שדברים כאלה לא יישנו בעתיד, ואמר כי יוקם מנגנון מיוחד שימנע הישנות של המקרים", אמר השגריר בוושינגטון. "טיפלנו באותה תקלה במשך 24 שעות, ולאחריה העלה ביידן את ישראל על נס, וכך גם את פועלו של ראש הממשלה - בנאומו באוניברסיטת תל אביב". אורן כינה את ביידן "אדם כן, שאומר את דבריו תמיד".

"בין ישראל לארצות הברית קיימת ידידות אמת", אמר אורן. "התקלה שאירעה אינה מצביעה על שינוי מדיניות, וגם בוושינגטון קיבלו את המסר של ראש הממשלה". לדברי השגריר, "המחלוקת על הבנייה בירושלים קיימת כבר שנים רבות בין ארצות הברית לישראל, אך הממשל האמריקני הנוכחי החליט פשוט לשים יותר דגש על הנושא הזה".

"בארה"ב אני מוכר הרבה יותר מאשר בארץ"

השגריר בוושינגטון התייחס גם למערכת היחסים בין נתניהו לאובמה: "טרם התפתחה מערכת יחסים בין השניים, כפי שהייתה בין אריאל שרון לג'ורג' בוש. צריך לזכור כי גם לידידות הזו לקח זמן להתפתח".

עם זאת, טען השגריר כי "בהחלט ניתן לראות התקרבות בין השניים, ויחסים טובים מאוד". הוא הדגיש כי "בהרבה מאוד רבדים, היחסים בין נתניהו לאובמה טובים יותר מהיחסים בין שרון לבוש - במיוחד בכל הקשור לשיתוף הפעולה האסטרטגי והאיומים על ישראל".

אורן התייחס גם למדיניות האמריקנית נגד אירן: "יש התקדמות בחקיקה בקונגרס נגד אירן, וכן מאמצים לאחד את ההחלטות שהתקבלו בנושא בקונגרס ובסנאט". הוא ציין גם כי "ברחוב האמריקני יש תמיכה שהולכת וגוברת במניעה מאירן להשיג נשק גרעיני". על כינויו כ"איש הסתרים" של נתניהו, אמר אורן: "לא הייתי קודם לכן בפוליטיקה, ואולי בגלל זה. בארצות הברית אני מוכר יותר מאשר בארץ".