התשובה של ישראל לביידן: גנה את חנוכת "כיכר המחבלת" ברמאללה

בירושלים התנצלו על עיתוי ההודעה על הקמת 1,600 יחידות דיור במזרח ירושלים, אך מיהרו לדרוש הבוקר מסגן הנשיא האמריקני: גנה גם את ההסתה הפלסטינית, ובעיקר את כוונת הרשות הפלסטינית לחנוך מחר כיכר חדשה ברמאללה על שמה של המחבלת דלאל מוגרבי. היום ייצא ביידן לרמאללה

דורשים איזון: ישראל העבירה הבוקר מסר לסגן נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן המבקר בארץ, כי היא דורשת לגנות את הפלסטינים על כוונתם לחנוך מחר כיכר חדשה ברמאללה, על שמה של המחבלת מפיגוע כביש החוף, דלאל מוגרבי, זאת על רקע הגינוי האמריקני להחלטה הישראלית לבנות 1,600 יחידות דיור במזרח ירושלים.

ישראל התנצלה הבוקר על התזמון המביך של ההודעה על ההחלטה לבנות את יחידות הדיור החדשות, בדיוק במהלך ביקורו של ביידן בישראל, אך עם זאת דרשה לפעול באותה הנחישות והעוצמה גם נגד ההסתה הפלסטינית.

ביידן עצמו ייצא היום לרמאללה, שם יוועד עם צמרת ההנהגה הפלסטינית במסגרת הניסיונות לפתוח במשא ומתן הבלתי ישיר עם ישראל. מחר הפלסטינים צפוים לערוך את טקס חנוכת הכיכר על שמה של המחבלת מוגרבי.

ב-11 במרס 1978 הובילה מוגרבי את מתקפת הטרור על אוטובוס הדמים בכביש החוף. היא וקבוצת מחבלים השתלטו על האוטובוס, ורצחו 37 ישראלים במה שנודע כאחד מפיגועי הטרור הקשים ביותר נגד ישראלים אי פעם. כיום קיים בית ספר לבנות בחברון, על שמה של מוגרבי.

"ארצות הברית עומדת לצד ישראל"

אמש הדגיש ביידן כי היחסים בין ישראל לארצות הברית אינם במשבר. "מאז שישראל הוקמה היחסים בין ישראל לארצות הברית היו תמיד עמוקים ומהותיים. קשר בין המדינות מבוסס על מגוון רחב של סיבות ועל עבר היסטורי-תרבותי משותף. אבל אבן היסוד של היחסים היא מחויבות אבסולוטית של ארצות הברית לביטחונה של ישראל", אמר ביידן במסיבת עיתונאים משותפת עם ראש הממשלה בנימין נתניהו בירושלים.

"אין מחלוקת על המחויבות בינינו, ולכן זה תכנית הגרעין האירנית נמצאת בראש סדר העדיפויות שלנו. אך חשוב לתת קרדיט למה שנעשה עד כה ולא למה שעוד לא נעשה. ראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו מוכן לשלום", ציין סגן הנשיא.

בסיום מסיבת העיתונאים, הגיש נתניהו לביידן תעודה שמעידה על עץ נשתל לזכר אמו האירית של ביידן, שאהבה מאוד את ישראל. לרוע המזל, המתנה יצרה מבוכה כיוון שהזכוכית שבה מוסגרה התמונה הייתה שבורה, וזו כנראה התמונה שתיזכר יותר ממסיבת העיתונאים הזו.