סגן נשיא ארה"ב נחת בישראל

פמליית סגן נשיא ארה"ב ג'ו ביידן נחתה בנתב"ג. האישיות הבכירה ביותר מממשל אובמה שהגיעה עד כה לארץ התקבלה על-ידי השר לעניינים אסטרטגיים משה יעלון ויצאה בשיירה לירושלים. כבר מחר בבוקר ייפגש ביידן עם הנשיא שמעון פרס, ולאחר מכן ייצא לבית ראש הממשלה וייוועד עם נתניהו ועם יועציו

האם המשא ומתן עם הפלסטינים עומד להתחדש? סגן נשיא ארה"ב ג'ו ביידן, האישיות הבכירה ביותר מממשל אובמה שהגיעה עד כה לישראל, נחת אחר הצהריים בנמל התעופה בן-גוריון.

ביידן מגיע לאחר שנה שממשל אובמה עשה כל מה שהוא יכול כדי להפגין ריחוק מישראל ולקנות את לב המוסלמים ללא הצלחה. לכן, מעריכים בצמרת המדינית כי מדובר בעוד ניסיון של האמריקנים לקדם את שיחות השלום. אך מעבר לכך צפוי ביידן במהלך ביקורו בן שלושת הימים גם לפנות לראשונה במסר לציבור הישראלי לגבי היחסים עם ארה"ב.

השליח המיוחד האמריקני למזרח התיכון, ג'ורג' מיטשל, עוד לא הצליח כידוע לקרב בין הצדדים. עם זאת, עיקר ביקורו של סגן הנשיא כאן הוא חיבוק גדול לישראל - שבעיקרו הוא חיבוק דב שאומר: "אנחנו איתכם, אבל אל תעשו שום דבר לבד בכל מה שקשור לגרעין האירני".

הליבה של המסר האמריקני היא "אל תעשו שום דבר מול אירן שיפתיע אותנו - כל דבר יצטרך לקבל מאיתנו "אור ירוק". לישראל דווקא נוח עם המסר הזה - כי הוא מחזק את כושר ההרתעה שלה.

את יום רביעי יקדיש לפלסטינים

את פניהם של ביידן ורעייתו ג'יל קיבל המשנה לראש הממשלה והשר לעניינים אסטרטגיים, משה (בוגי) יעלון. מחר בבוקר ייפגש ביידן עם הנשיא שמעון פרס, ולאחר מכן ייצא לבית ראש הממשלה וייוועד עם נתניהו ועם יועציו. לאחר מכן ייפגשו נתניהו וביידן בארבע עיניים, ובתום הפגישה יישאו הצהרות משותפות לעיתונות.

במהלך ביקורו ייפגש סגן הנשיא האמריקאי גם עם יו"ר האופוזיציה ח"כ ציפי לבני ושר הביטחון אהוד ברק - אתו הוא יסייר גם במסוק - ויבקר בהר הרצל וב"יד ושם".

את יום רביעי יקדיש ביידן לפלסטינים. הוא ייפגש ברמאללה עם יו"ר הרשות אבו-מאזן וראש ממשלת הרשות סלאם פיאד. ביידן גם ייצא לבית לחם לביקור בכנסיית המולד.

"אבו-מאזן נתון ללחצים לחזור למו"מ"

לפני כשבועיים פרסם העיתון "אל-חייאת" הלונדוני כי אחרי חודשים של קיפאון המשא ומתן בין ירושלים לרמאללה צפוי להתחדש בשבועות הקרובים. על פי הדיווח, אבו-מאזן החליט לחדש את השיחות עם ישראל, אך יעשה כן רק לאחר החלטה ערבית בעניין הזה.

על פי מקור פלסטיני, בשלב הראשוני האמריקנים לא יתערבו ישירות במשא ומתן, כי אם רק יפעלו בתקן המתווך. "אבו-מאזן היה נתון ללחצים כבדים ממדינות העולם לשוב למשא ומתן, מה שגרם לו לקבל את עקרון המשא ומתן הבלתי ישיר לתקופת זמן מוגבלת", אמר המקור לעיתון.