השלום עם סוריה מתחיל בתפוחים?

10,000 טון תפוחים יועברו מחר מרמת הגולן לסוריה בניסיון לפתור את בעיית סבסוד אחסון התפוחים, אשר התעוררה בקרב החקלאים הדרוזים. האם תפוח בדבש ישנה את עמדתו של אסד?

במקום רובים - תפוחים (חדשות 2)

הסכם שלום בין ירושלים לדמשק אולי נראה היום רחוק מתמיד, לאור התמונות לאחרונה של נשיא סוריה "מסתחבק" עם נשיא אירן, אבל שיתוף פעולה מפתיע כבר מתקיים בין ישראל לסוריה.

מחר יועברו כ-10,000 טון תפוחים את הגבול מרמת הגולן לסוריה. האירוע יוצא הדופן אורגן על ידי סגן השר לפיתוח הנגב והגליל ח"כ איוב קרא ומשרד החקלאות, כצורך לפתור את בעיית סבסוד אחסון התפוחים, אשר התעוררה בקרב החקלאים הדרוזים ברמת הגולן.

היוזמה של משרד החקלאות ופיתוח הכפר החלה לפני שש שנים בשל עודפי תפוחים בישראל וממשיכה להתקיים מדי שנה במסגרת המאפשרת למגדלי התפוחים הדרוזים בגולן למכור את תוצרתם. למי שחושש מהפרת הסטאטוס קוו בין שתי המדינות הנמצאות במצב עימות, מדגישים במשרד החקלאות כי ייצוא התפוחים נעשה באישורה של ממשלת ישראל. עוד לוקחים חלק ביוזמה גם מועצת הצמחים וארגון הצלב האדום, המסייע במשאיות ונהגים שיעבירו את התפוחים מצדו האחד של הגבול אל צדו השני .

"מהלכים מסוג אלה מעודדים את החקלאים הדרוזים ומקדמים את השלום מול סוריה", מציין סגן השר קרא, אך דואג לצנן את ההתלהבות: "אני חושש כי הבירוקרטיה לקבלת הסבסוד מונעת מחקלאים רבים לשווק תוצרתם ועולה חשש כי לא נעמוד ביעד הייצוא".