דיווח: המו"מ בין ישראל לפלסטינים יתחדש בתוך שבועיים

יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן נכנע ללחצים האירופיים והאמריקניים והחליט לחדש את המו"מ עם ישראל - אך לא ייפגש אישית עם ראש הממשלה נתניהו, כך מדווח הבוקר העיתון "אל-חייאת" הלונדוני. השליח האמריקני ג'ורג' מיטשל יתווך בין הצדדים, אך ארה"ב לא תתערב ישירות במו"מ בשלב זה

אחרי חודשים של קיפאון - ישראל והפלסטינים שבים לשולחן הדיונים? המשא ומתן ירושלים לרמאללה צפוי להתחדש כבר בראשית החודש הבא, באופן בלתי-ישיר, כך מדווח הבוקר העיתון "אל-חייאת" הלונדוני. "אני מעריך את כי המשא ומתן יתחדש בתוך כשבועיים", אמר מקור פלסטיני בכיר לעיתון.

לדבריו, אבו מאזן החליט לחדש את השיחות עם ישראל, אך יעשה כן רק לאחר כינוס ועדת המעקב הערבית, הצפוי להיערך ביום שלישי הבא בקהיר. "אבו מאזן הסכים עקרונית לחידוש השיחות, אך הוא ממתין להחלטה ערבית בעניין הזה, שצפויה להתקבל בכינוס", אמר המקור לעיתון. "ההצעה האמריקנית הגדירה את לוח זמנים של שלושה חודשים למשא ומתן, והשליח האמריקני ידלג בין הצדדים ויעביר ביניהם את הדעות וההצעות של כל צד בנושא הסדר הקבע".

על פי המקור הפלסטיני, בשלב הראשוני האמריקנים לא יתערבו ישירות במשא ומתן, כי אם רק יפעלו בתקן המתווך. "אבו מאזן היה נתון ללחצים כבדים ממדינות העולם לשוב למשא ומתן, מה שגרם לו לקבל את עקרון המשא ומתן הבלתי ישיר לתקופת זמן מוגבלת", אמר המקור לעיתון. "הוא הסכים לקבל עקרון זה כאלטרנטיבה למשא ומתן הישיר, בשל אי-רצונה של ישראל להפסיק את ההתנחלויות".

הסכים להתגמש

ואולם, נראה כי החלטתו של אבו מאזן נובעת דווקא מעניין אחר. על פי הדיווח בעיתון, סירב השליח האמריקני ג'ורג' מיטשל בפגישתם האחרונה ללחוץ על ישראל בנושא הפסקת הבנייה בהתנחלויות, ועל כן יו"ר הרשות הפלסטינית הסכים להתגמש במעט. "אבו מאזן לא אהב את התגובה האמריקנית, אך הסכים לחדש את המשא ומתן לתקופה של שלושה חודשים", הדגיש המקור הפלסטיני לעיתון.

לדבריו, התנה אבו מאזן את המעבר ממשא ומתן עקיף לישיר עם ישראל, ב"התקדמות משמעותית לעבר הסדר קבע".

הדיווח הבוקר מגיע דווקא לאחר התבטאות חריפה שהשמיע אמש יו"ר הרשות הפלסטינית, נגד החלטתה של ישראל להכריז על קבר רחל ומערת המכפלה כאתרי מורשת ישראליים. "ההכרזה הזו היא התגרות מסוכנת שעלולה לגרום למלחמת דת", אמר הראיס. ראש הממשלה בנימין נתניהו השיב לו לאחר מכן: "זה קמפיין שקרי וצבוע. מדינת ישראל מחוייבת לחופש הפולחן של בני כל הדתות בכל האתרים הקדושים".