שגרירי ישראל בפגישות בבריטניה ובדבלין: "שמענו, אך אין לנו תשובות"

חקירת חיסולו של מבחוח בדובאי נמשכת, וככל שעובר הזמן מתגברים הדיווחים על מעורבות ישראלית בחיסול. שגרירי ישראל באירלנד ובבריטניה זומנו לפגישה, בה שמעו את הטענות, אך ציינו שאין להם מידע או פרטים בנושא. "לא מקובל לשאול דיפלומטים על פעולות שביצע ארגון הביון במדינתם", אמר גורם ישראלי בכיר

חשיפת תמונות הסוכנים שהיו מעורבים בחיסול פעיל החמאס מחמוד אל-מבחוח בדובאי יצרה התעניינות עולמית סביב ארגון שעומד מאחורי החיסול. ההשראה לשמות של שבעה מהסוכנים, שנמצאו זהים לשמותיהם של תושבים החיים בישראל - מפנה את האצבע המאשימה לכיוונה של ישראל.

שגרירי ישראל בבריטניה ובאירלנד נקראו כבר אמש לשיחות בירור, שנערכו בצל הדיווחים על כך שישראל זייפה דרכונים, כדי להסוות את זהות אנשי המוסד שביצעו לכאורה את החיסול. כצפוי, השגרירים האזינו לטענות של נציגי המדינות, אך בניגוד לדרישות ציינו שאין להם פרטים או מידע בכל הקשר לשרבוב הדרכונים הבריטים והאירים לפרשה.

"בעקבות ההזמנה מאמש, נפגשתי היום עם מנכ"ל משרד החוץ הבריטי סר פיטר ריקטס", אמר שגריר ישראל בלונדון רון פרושאור. "חרף הנכונות לשתף פעולה עם בקשתו של ריקטס, לא היה ביכולתי לשפוך אור חדש על האירועים הנדונים".

שר החוץ הבריטי דיוויד מיליבנד הדגיש כי הבהיר לשגריר את החומרה שבה בריטניה רואה את זיוף הדרכונים הבריטיים. "אני מקווה ומצפה שישראל תשתף פעולה עם החקירה", אמר מיליבנד. "אנחנו רוצים לרדת לשורש העניין לגבי השימוש בדרכונים מזויפים בחיסול בדובאי".

לא נהוג לשאול דיפלומטים על פעולות ביון

גם שגריר ישראל בדבלין ציון עברוני, התבקש למסור פרטים על הדרכונים המזוייפים בשיחה שאליה כאמור זומן במשרד החוץ האירי, אך בדומה לעמיתו בלונדון, גם הוא שמר על שתיקה ולא הגיב לטענות.

גורם ישראלי בכיר אמר היום כי במסגרת היחסים הדיפלומטיים, לא נהוג לשאול את השגריר האם ארגון הביון של מדינתו ביצע פעולה חשאית. "אף אחד לא מצפה שנספק תשובות או הודעות בנושא לגורם דיפלומטי שאינו בקיא בפרטים, גם כשמדובר בפעולה שכביכול בוצעה על ידי ישראל", ציין הגורם.

משטרת דובאי: 99% שישראל אחראית לחיסול

מפקד המשטרה בדובאי מסר לכתב הידיעות רויטרס כי הוא בטוח "ב-99 אחוזים" שישראל היא שעומדת מאחורי החיסול של מחמוד אל מבחוח בדובאי. בנסיכות הערבית הוסיפו כי אם אכן יוכח כי ישראל היא שעומדת מאחורי החיסול - ראש הממשלה נתניהו יהיה "הראשון שיוצא נגדו צו מעצר".

מוקדם יותר הבוקר אמר שר החוץ האירי מייקל מרטין בראיון לתחנת רדיו בדבלין, כי לדעתו זיוף הדרכונים היא סוגיה שיש להתייחס אליה בכובד ראש. לדבריו, "זיוף הדרכונים מסכן את חיי אזרחינו, ודיון נוקב בעניין ייערך עם השגריר הישראלי".

האם המוסד עומד מאחורי החיסול?

אתמול נחשפו פרטים חדשים על חיסולו של אל מבחוח כשהפרשן הביטחוני של העיתון הבריטי "דיילי טלגרף", טען כי את החיסול ביצעו אנשי יחידת העילית של המוסד, כידון.

לדבריו של גורדון תומאס, שכתב בעבר ספר אודות המוסד ופעילותו, טיפס אל מבחוח בשנה שעעברה לראש רשימת המבוקשים של הארגון, שמיקד מאמצים רבים על מנת להוציא את החיסול שלו לפועל. תומאס טוען כי במבצע החיסול השתתף בין שליש לרבע מכוח האדם של לוחמי הארגון, המונה 48 גברים ונשים.

לדיווח הזה מצטרפת ידיעה שהתפרסמה בעיתון אוסטרי לפיו מבצע החיסול נוהל מחדר פיקוד שהוצב במדינה, בעקבות הדיווח הזה הודיעה ממשלת אוסטריה כי תפתח בחקירה.

על פי מקורות זרים, יחידת "כידון" מתפקדת כזרוע הביצועית של סוכנות הביון "קיסריה", שאחראי על מבצעים מיוחדים. מאז הקמתה כידון ביצעה מספר חיסולים בשיעורי הצלחה גבוהים: חיסול פתחי שקאקי במלטה בשנת 1995 וחיסולם של מבצעי טבח מינכן. אחד מהסוכנים הראשונים אותם הפעילה קיסריה היה אלי כהן ז"ל, שפעל בסוריה בתחילת שנות ה-60.

גורדון תומאס תיאר בדיווחו כי יחידת כידון פועלת בחשאיות גבוהה מאוד, וסוכניה נמצאים במקומות החשובים ביותר. תומאס סיפר כי אימו של עימאד מורנייה, התלוננה במהלך הלוויתו של בנה כי לא נותר בידה אפילו צילום ממנו למזכרת, אך למרבה הפתעתה סוכני היחידה שלחו לה מכתב עם תצלומים עדכניים שהוצאו מתיק המעקב של מורנייה.

התמונות ממצלמת האבטחה

התמונות המלאות של סרטוני מצלמות האבטחה בדובאי, חשפו כי במהלך 19 השעות שקדמו לחיסול, נחתו בדובאי 11 חברי חוליית החיסול, בטיסות ממקומות שונים מאסיה ומאירופה. קווין וגייל למשל, הגיעו בטיסת אייר-פראנס מפריז.

הם התפצלו במלונות שונים בעיר, משום שלא ברור להם עדיין היכן מתכוון מבחוח ללון. אחד מהם הלך למלון בו נהג אל מבחוח להתגורר בביקוריו הקודמים, אבל התצפיתנים מזהים את מבחוח נכנס למלון בוסתן.

בפרוזדור הקומה השנייה הייתה ממוקמת מצלמת אבטחה נוספת, שם וידא אדם שלבוש כטניסאי, היכן חדרו של אל מבחוח. אבל המצלמה לא הצליחה לתעד את פריצת המנעול לחדרו. ברגע שזוהה החדר, פנה פיטר למרכז העסקים במלון אחר. הוא הזמין בטלפון את החדר שממול חדרו של מבחוח, ורכש לעצמו כרטיס טיסה למינכן, דרך קטאר.

חיסול מבחוח - סיקור מיוחד:

פרשן בריטי: "יחידת כידון חיסלה את מבחוח"

ליברמן: "אין הוכחה שהמוסד חיסל את מבחוח"

תמונות חדשות: "המחסלים" במסדרונות בית המלון

בראון: לחקור מי זייף את דרכוני המתנקשים במבחוח

מי נעל את חדרו של מבחוח מבפנים?

דובאי: בדרכונים המזוייפים השתמשו חודשים לפני החיסול

"מחסלי המוסד" בישראל מגיבים בשיחה עם חדשות 2

אחיו של מבחוח: "אני מאמין שישראל עומדת מאחורי החיסול"

דיווח: "כך הורעל בכיר חמאס בדובאי"

הצצה למלון בו חוסל בכיר חמאס מחמוד מבחוח