מצרים: ישראל מחפשת גופות חיילים בשטחנו

משלחת של מומחים ישראלים מחפשת במצרים אחר חלקי גופות של חללי צה"ל שנפלו במהלך מלחמת ששת הימים - כך טוענים בימים האחרונים בעיר הנמל המצרית איסמעיליה. "מדובר בהפרת הריבונות המצרית", טוענים חברי מועצת העיר. אלו הגישו בקשה לקיים דיון דחוף בנושא כבר בישיבת הפרלמנט המצרי היום

איסמעיליה. זעם במצרים (רויטרס)

בדרך למשבר נוסף עם מצרים? בעיר הנמל איסמאעיליה זועמים בימים האחרונים בעקבות משלחת מומחים ישראלית המבצעת בעיר, לטענתם, חפירות מיוחדות במטרה למצוא חלקי גופות של חיילי צה"ל מימי מלחמת יום הכיפורים - כך מדווח הבוקר העיתון המצרי "אל-מצרי אל-יום".

"מדובר בהפרה בוטה של ריבונותה של מצרים", טוענים נציגי העיר בעיתון, שהחליטו לחשוף את הפרשה לאחר שלטענתם כוחות הביטחון המצריים מאבטחים את המשלחת הישראלית ומנסים לשמור על דבר החפירות בחשאיות.

"אנו קוראים לנשיא מובארק להתערב מייד על מנת להפסיק את העבודות הללו, ושלא לאפשר להן להימשך בעתיד", דרשו נציגי מועצת העיר. בעיר טוענים כי יסכימו לאפשר את המשך עבודות המשלחת הישראלית - באם יתאפשר למשלחת מצרית לחפש אחר גופות חללים מצריים, שלטענתם נלקחו בשבי במהלך המלחמה ונקברו בקברי אחים במלחמת ששת הימים - על אדמת ישראל או סיני.

טרגדיה בזיכרון המצרי

ואולם, נראה כי אין מדובר במחאה שצפויה לחלוף במהרה, כפי שבוודאי היו רוצים לראות בארמון הנשיאות בקהיר. אחד מנציגי העיר בפרלמנט המצרי, סלאח א-סאייר, אמר לעיתון כי לאחר התייעצויות שקיים עם עמיתיו, בכוונתו להעלות את הנושא כבר בישיבת הפרלמנט הקרובה שצפויה להיערך היום.

"כוחות הביטחון מנסים להסתיר את דבר קיום החפירות, ללא סיבה, למרות שמדובר בהפרת הריבונות המצרית - מה שדובר התערבות של הנשיא מובארק", קרא א-סייר.

מלחמת ששת הימים, שנחרטה בזיכרון הלאומי המצרי כאחת מהטרגדיות הקשות שעברה המדינה, והתבטאה בעיקרה ב"התנפצות החזון" של נשיא מצרים דאז, גמאל עבד אל-נאצר, עדיין נחשבת לעניין רגיש בכל פעם ששבה לכותרות, במיוחד בכל הקשור לישראל. מאות חיילים מצרים נפלו במלחמה בשטח סיני, והמצרים מאשימים עד היום את ישראל בכך שקברה גופות חיילים מצריים רבים באדמת סיני.