אולמרט לחלוץ: "מלחמת לבנון נוהלה למופת"

ראש הממשלה לשעבר, אהוד אולמרט נאם הערב בפורום עסקי בת"א, חיבק את הרמטכ"ל לשעבר דן חלוץ בחום ואמר בנחרצות: מלחמת לבנון נוהלה בצורה הכי טובה, עם התוצאות הכי טובות". זה המפגש המתוקשר הראשון של השניים

ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט נאם הערב פומבית בפעם הראשונה מאז פרש מתפקידו והתייחס למתיחות עם הסורים, לקיפאון המדיני בכל הנוגע למשא ומתן עם הפלסטינים ולאיום האירני.

"היינו במרחק כמה שעות ממפגש שלי עם שר החוץ הסורי", הפתיע אולמרט במהלך הנאום במועדון העסקי-אקדמי של אוניברסיטת תל-אביב, ושיבח את המעורבות הטורקית במגעים מול דמשק: "הם היו מתווכים הגיוניים ויעילים".

במהלך נאומו אף שלח ראש הממשלה לשעבר רמזים לגבי מעורבות בתקיפת הכור בסוריה בספטמבר 2007. "היו לי הזדמנויות רגישות לבדוק את אסד", ציין.

אולמרט הדגיש כי ישראל לא צריכה להיות זו שתוביל את המהלך הצבאי נגד אירן. "אסור לנו להיות בחזית המאבק", אמר והוסיף כי יש דרכים, מלבד מתקפה, שימנעו מטהרן לממש את תכניתה.  

בשולי הוועידה נפגש אולמרט עם הרמטכ"ל לשעבר רא"ל (מיל') דן חלוץ, חיבק אותו ואמר לו: "מלחמת לבנון התנהלה למופת, עם התוצאות הכי טובות".

ביקורת מרומזת על נתניהו

בהתייחסו למחלוקת מול הפלסטינים, אמר אולמרט כי ישראל טרם קיבלה מענה על הצעה "הגונה" שהעבירה עוד בתקופת כהונתו. הוא מתח ביקורת על התנהלותו של ראש הממשלה הנוכחי בנימין נתניהו. "ממשלת ישראל בראשותי הציעה למנהיג המייצג של העם הפלסטיני הצעה על פיה יש סיכוי להגיע להסדר", אמר.

"אמרתי שנים עוד לפני שהייתי ראש ממשלה כי פתרון בקווי 67' הוא הפתרון כולל חלוקת ירושלים. הפתרון הזה משאיר בידי ישראל את כל מרכזי האוכלוסיה הגדולים. ישראל עלולה למצוא עצמה בסופו של דבר מול חזית עולמית-עוינת". עם זאת, הדגיש כי "לממשל האמריקני יש יחסים מיוחדים עם ישראל", והוסיף כי לאובמה "יש יש חיובי ביותר כלפי ישראל".