ראש הממשלה: להטיל סנקציות משתקות נגד אירן - מיד

נתניהו דורש גם מאירופה לפעול נגד התעצמותה הגרעינית של אירן - ומיד. במפגש עם שגרירי האיחוד האירופי קרא ראש הממשלה להטיל כבר עכשיו סנקציות משתקות על טהרן

ראש הממשלה בנימין נתניהו לא מסתפק רק בתמיכת ארה"ב נגד העשרת האורניום של אירן ומפציר גם באירופאים: הטילו סנקציות משתקות על טהרן - ועכשיו.

במהלך מפגש עם שגרירי מדינות האיחוד האירופי במלון "קינג דיוויד" בירושלים, הזהיר ראש הממשלה כי אירן מגבירה את מאמציה להתחמש בנשק גרעיני וקרא לטרפד את תכניותיה כבר עכשיו. "אני מאמין שמה שדרוש עכשיו הוא פעולה קשוחה מצד הקהילה הבינלאומית, כלומר לא סנקציות מתונות או חלקיות - אלא סנקציות שישתקו את השלטון בטהרן, ויש להפעיל את הסנקציות האלה עכשיו", כך לדברי נתניהו

בהמשך הפגישה דרש ראש הממשלה מעמיתיו לגנות את הקריאות ברפובליקה האסלאמית לחסל את מדינת ישראל, אך הוסיף כי "נדרשות יותר ממילים".

גיבוי אמריקני

מוקדם יותר התייחס שר ההגנה האמריקני רוברט גייטס להכרזת אירן ואמר כי "ארצות הברית תטיל סנקציות על אירן בתוך שבועות, לא חודשים". דובר הפנטגון מסר כי שר ההגנה האמריקני סבור כי הזמן הוא קריטי בכל הנוגע לאירן.

דובר הפנטגון הוסיף כי גייטס מאמין שההחלטה של האו"ם תכשיר את הקרקע מבחינה משפטית למדינות בעולם להטיל סנקציות באופן עצמאי וללחוץ על אירן לנטוש את תוכניתה הגרעינית.

גייטס חוזר לוושינגטון אחרי שביקר במשך שבוע ימים במדינות אירופה. אתמול הוא נפגש בפריז עם נשיא צרפת ניקולא סרקוזי, וקודם לכן הוא פגש את פקידי נאט"ו באיסטנבול כדי לדון במצב באפגניסטן. "אנחנו עדיין מוכרחים לנסות ולמצוא דרך דיפלומטית כדי לפתור את הבעיה הזו", אמר אתמול גייטס בפריז בהתייחס לאירן, "אך כרגע הדרך היחידה שנותרה לנו היא דרך הלחצים. יידרש שיתוף פעולה מצד כל הקהילה הבינלאומית".

 אירן החלה להעשיר אורניום ברמה גבוהה

הטלוויזיה הממלכתית בטהרן דיווחה הבוקר כי אירן החלה להעשיר אורניום ברמה גבוהה, בשיעור של 20 אחוזים.

על פי הדיווח שהועבר בשידור חי בטלוויזיה האירנית, תהליך העשרת האורניום נעשה בנוכחות פקחים בין-לאומיים בכור הגרעיני בנתאנז. העשרת האורניום החלה, לטענת האירנים, אחר שבתחילת השבוע הכריז אחמדינג'אד על הכוונה להתחיל בהעשרת אורניום, ואחרי שאתמול הודיעו על כך האירנים רשמית לסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית.

אתמול התבטא בנושא עלי אכבר סאלחי, יו"ר הסוכנות לאנרגיה אטומית באירן, שהמשיך את הקו התוקפני בו נוקטים בימים האחרונים בכירים אירנים הקוראים להרחבת הפעילות הגרעינית של אירן, ואמר: "בשנה הקרובה נקים עוד עשרה מתקנים להעשרת אורניום".