שר ההגנה האמריקני: סנקציות על אירן - בתוך שבועות

בדרך לעימות חזיתי? שר ההגנה האמריקני רוברט גייטס דורש מהאו"ם להטיל על אירן סנקציות בהקדם האפשרי, "תוך שבועות ולא חודשים" - כך אומר דובר הפנטגון בתגובה להודעת אירן על תחילת העשרת האורניום

שר ההגנה האמריקני רוברט גייטס התייחס היום להכרזת אירן על העשרת אורניום ברמת גבוהה ואמר כי "ארצות הברית תטיל סנקציות על אירן בתוך שבועות, לא חודשים". דובר הפנטגון מסר כי שר ההגנה האמריקני סבור כי הזמן הוא קריטי בכל הנוגע לאירן.

דובר הפנטגון הוסיף כי גייטס מאמין שההחלטה של האו"ם תכשיר את הקרקע מבחינה משפטית למדינות בעולם להטיל סנקציות באופן עצמאי וללחוץ על אירן לנטוש את תוכניתה הגרעינית.

גייטס חוזר לוושינגטון אחרי שביקר במשך שבוע ימים במדינות אירופה. אתמול הוא נפגש בפריז עם נשיא צרפת ניקולא סרקוזי, וקודם לכן הוא פגש את פקידי נאט"ו באיסטנבול כדי לדון במצב באפגניסטן. "אנחנו עדיין מוכרחים לנסות ולמצוא דרך דיפלומטית כדי לפתור את הבעיה הזו", אמר אתמול גייטס בפריז בהתייחס לאירן, "אך כרגע הדרך היחידה שנותרה לנו היא דרך הלחצים. יידרש שיתוף פעולה מצד כל הקהילה הבינלאומית".

 אירן החלה להעשיר אורניום ברמה גבוהה

אחרי ההבטחות, הגיעו המעשים: הטלוויזיה הממלכתית בטהרן מדווחת הבוקר כי אירן החלה להעשיר אורניום ברמה גבוהה, בשיעור של 20 אחוזים.

על פי הדיווח שהועבר בשידור חי בטלוויזיה האירנית, תהליך העשרת האורניום נעשה בנוכחות פקחים בין-לאומיים בכור הגרעיני בנתאנז. העשרת האורניום החלה, לטענת האירנים, אחר שבתחילת השבוע הכריז אחמדינג'אד על הכוונה להתחיל בהעשרת אורניום, ואחרי שאתמול הודיעו על כך האירנים רשמית לסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית.

אתמול התבטא בנושא עלי אכבר סאלחי, יו"ר הסוכנות לאנרגיה אטומית באירן, שהמשיך את הקו התוקפני בו נוקטים בימים האחרונים בכירים אירנים הקוראים להרחבת הפעילות הגרעינית של אירן, ואמר: "בשנה הקרובה נקים עוד עשרה מתקנים להעשרת אורניום".

אחמדינג'אד: "לא צריכים סיוע מהמערב"

בתחילת השבוע אמר נשיא אירן מחמוד אחמדינג'אד בראיון שהעניק לרשת טלוויזיה מקומית כי כבר בימים הקרובים תחל אירן בהעשרת אורניום בעצמה לרמה של 20 אחוז - רמה המאפשרת פיתוח גרעיני למטרות צבאיות. "הצהרנו כבר בעבר בפני מדינות המערב כי אנחנו לא צריכים מהם שום סיוע, אנחנו יכולים להעשיר אורניום אותו בעצמנו", כך לדברי נשיא אירן.

האירנים הצהירו כבר בחודש נובמבר שעבר כי יבנו עשרה מתקנים חדשים להעשרת אורניום, זאת כחלק מהרחבת התוכנית הגרעינית שלהם. למרות ההצהרה, האירנים לא הגדירו באופן מפורש מתי יחלו בבניית המתקנים. גורמים מערביים מעריכים כי שורת הראיונות וההצהרות שמגיעים מפיהם של בכירים אירנים בימים האחרונים נועדו לזרז את המגעים בין אירן לאו"ם.