צפו במהומה בנאום השגריר בארה"ב

מהומה פרצה הלילה באוניברסיטת קליפורניה לאחר שכ-100 סטודנטים פרו-פלסטינים קראו קריאות גנאי במהלך נאומו של שגריר ישראל בארה"ב מייקל אורן. "ישראל רוצחת", צעקו הסטודנטים שהוצאו מהאולם, אבל אורן לא התבלבל וקרא: "זה לא טהרן כאן". נאומו של השגריר הופסק לא פחות מ-10 פעמים. 12 סטודנטים נעצרו. צפו במהומה

מהומה פרצה הלילה בקמפוס אוניברסיטת קליפורניה בעיירה ארווין, לאחר ששגריר ישראל בארצות הברית, מייקל אורן, הגיע לנאום על יחסי ישראל-ארה"ב בפני סטודנטים באחת האוניברסיטאות הכי עוינות לישראל במדינה.

סטודנטים ערבים השייכים לארגון פרו-פלסטיני התפרצו לדבריו של אורן וקראו לעברו קריאות גנאי שונות בהן: "אתה רוצח" ו-"כמה פלסטינים רצחתם". לא פחות מ-10 פעמים הופסק נאומו של אורן ובסופו של דבר 12 מהמפגינים נעצרו לחקירה.

הסטודנטים לאורן: "ישראל רוצחת"

ההערכות הן כי ההפגנה נגד אורן, שעורך מסע הרצאות במדינה, הייתה מאורגנת היטב. כמאה סטודנטים, מתוך כ-700 שהגיעו להרצאה, צעקו, והפריעו למהלך הנאום. דקות ספורות קצר לאחר שאורן פתח את נאומו, קמו סטודנטים ערבים וקראו לעברו: "אנחנו מאשימים אותך ברצח", "ישראל רוצחת" ו"כמה פלסטינים רצחתם?".

בעקבות קריאות הגנאי עלה נציג האוניברסיטה אל הבמה וביקש מהסטודנטים להיות מנומסים אל האורח. "זה מעבר למביך", אמר. "אני חבר פקולטה מעל 26 שנים, ומעולם לא נתקלתי בהתנהגות כזו. זאת לא דרך להתנהג".

השגריר אורן: "כאן זה לא טהרן"

המרצה הוסיף בכעס: "יש לנו הזדמנות לשמוע דברים מקובע מדיניות ואתם מונעים זאת לא רק מעצמכם, אלא ממאות אנשים נוספים. תתביישו לכם, זה אינו חופש דיבור. עכשיו, אחרי שהבהרתם את עמדתם, קומו ועזבו את האולם". 

לאחר הפרעות חוזרות ונשנות אורן הפסיק לנאום ויצא לחדר סמוך. במקביל, נכנסה המשטרה לאולם ועצרה 12 סטודנטים. המפגינים יצאו מהאולם והמשיכו להפגין מחוצה לו. אורן חזר לאולם והמשיך את נאומו, אולם שלב השאלות המתוכן בוטל. "כאן זה לא טהרן", אמר השגריר לסטודנטים באולם. חלק מהסטודנטים הביעו תמיכה בשגריר אורן ושרו בעברית "עוד אבינו חי".  

עוד שגרירים תחת מתקפה:

תזכורת: שגריר ישראל בטורקיה הותקף במטח ביצים

שוודיה: תוקפי שגריר ישראל במעצר