צרפת: "ליברמן חם ומזג ואחראי להסלמה מול סוריה"

בפריז מצאו את האשם במצב שנוצר מול סוריה - שר החוץ הישראלי. "הוא חם מזג, האיש הלא נכון במקום הלא נכון", אמרו בכירים צרפתים, שטענו עם זאת כי "זו לא האסטרטגיה של ישראל". דיווח: נתניהו הציע לאסד לחדש את שיחות השלום

במערב ממשיכים לנסות ולהרגיע את הרוחות הסוערות בין ישראל לסוריה בימים האחרונים. לאחר שהעבירה אתמול ארצות הברית בקשה רשמית להפסיק את ההצהרות ההדדיות, טוענים היום בצרפת כי לא ניתן להתרשם כי ההצהרות רציניות וכי מדובר ב"בועת סבון".

עם זאת, במערב לא רואים בעין יפה את האיומים שנשמעו בשבוע האחרון בירושלים ודמשק בדבר אפשרות של מלחמה. גורמים מדיניים בפריז האשימו את שר החוץ אבגידור ליברמן כמי שעומד מאחורי "הצתת האש" בין ישראל לסוריה, וכינו אותו "חם מזג שאחראי להסלמה". אלו הוסיפו כי ליברמן "אינו האיש הנכון במקום הנכון".

עם זאת, הדגישו הגורמים כי להערכתם מדובר ב"החלקה מילולית של שר החוץ הישראלי", וכי "דבריו אינם מבטאים אסטרטגיה צבאית או מדינית של ישראל".

"נתניהו רוצה לחדש שיחות השלום"

במקביל דווח הבוקר כי ראש הממשלה בנימין נתניהו שלח בימים האחרונים מספר מסרים לממשל הסורי בדמשק, לפיהם הוא מעוניין לחדש את תהליך השלום. העיתון ""א-שרק אל-אווסט", היוצא לאור בלונדון, דיווח כי המסרים לסוריה באמצעות ראש ממשלת איטליה סילביו ברלוסקוני, שביקר השבוע בישראל, וכן באמצעות שר החוץ הספרדי מיגל מוראטינוס, שביקר בשבוע שעבר בירושלים. אולם, סוריה לא הגיבה למסרים אלה.

הדיווח הזה מצטרף להתבטאויות ההדדיות הקשות בימים האחרונים בין ירושלים לדמשק, בדבר האפשרות למלחמה נוספת באזור. שלשום זימן נתניהו את שר החוץ אביגדור ליברמן לשיחת הבהרה בעקבות התבטאותו כי "סוריה תפסיד במלחמה מול ישראל".

בלשכת ראש הממשלה הבהירו השבוע כי מדיניות הממשלה ברורה - פניה של ישראל לשלום. "ישראל מעוניינת לנהל משא ומתן מדיני עם סוריה ללא תנאים מוקדמים. בד בבד תמשיך ישראל לנהוג בנחישות ובתקיפות על כל איום כלפיה", לשון התגובה.

בנוסף, ראש הממשלה הנחה את מזכיר הממשלה צבי האוזר לקיים סבב טלפונים בין כל שרי הממשלה ולהנחות אותם שלא להתבטא בנושא הסורי.

"האיומים לא יועילו בשום צורה"

בדמשק התייחסו לדבריו של ליברמן להפיל את משטרו של אסד בקור רוח. "האיומים לא יועילו בשום צורה", אמר בתגובה מוחמד נאג'י אל-עוטרי, ראש ממשלת סוריה. "יש לנו כוח, יש לנו יכולת לעמוד בעימות מול ישראל. העם הסורי הוא עם בעל עקרונות לאומיים".

בטלוויזיה הסורית עסקו בהרחבה בפרשה וציטטו בכירים בממשל, שמיהרו לבטל את דבריו של שר החוץ הישראלי ואף לעגו לו. "ליברמן רק חושף את הבלבול הישראלי", טענו גורמים בדמשק.

גל ההתבטאויות ההדדיות נוצר עקב ראיון שהעניק השבוע נשיא סוריה בשאר אסד לשבועון "ניו יורקר", בו מתח ביקורת על ההנהגה הישראלית. "הם לא יודעים מה לעשות. הם רבים כל הזמן כמו ילדים", טען הנשיא. "צריך מילון מיוחד בשביל התנאים שהם מציבים. אין להם את הדור הישן שידע מהי פוליטיקה, כמו רבין ואחרים".