רה"מ: פנינו לשלום - אך נפעל בנחישות כלפי כל איום

אחרי ששר החוץ ליברמן עורר סערה גדולה באיומיו על משטרו של אסד, זימן אותו רה"מ נתניהו לשיחה. בתום השיחה הודיעו השניים: פנינו לשלום- אך נמשיך לפעול בנחישות ובתקיפות נגד כל איום. בדמשק עדיין לא מתרגשים מהדברים: "יש לנו כוח, יש לנו יכולת לעמוד בעימות"

ראש הממשלה מנסה להרגיע את הרוחות שעורר היום שר החוץ: בנימין נתניהו זימן היום את אביגדור ליברמן לשיחה בעקבות האיומים האחרונים שלו על שלטונו של בשאר אל-אסד. בלשכת ראש הממשלה מבהירים: מדיניות הממשלה ברורה - פניה של ישראל לשלום.

בתום השיחה בין השניים פרסמה לשכת ראש הממשלה תגובה רשמית המנסה להרגיע, אך גם מגבה את דברי ליברמן. "ישראל מעוניינת לנהל משא ומתן מדיני עם סוריה ללא תנאים מוקדמים. בד בבד תמשיך ישראל לנהוג בנחישות ובתקיפות על כל איום כלפיה", לשון התגובה.

בנוסף, ראש הממשלה הנחה את מזכיר הממשלה צבי האוזר לקיים סבב טלפונים בין כל שרי הממשלה ולהנחות אותם שלא להתבטא בנושא הסורי.

"האיומים לא יועילו בשום צורה"

בדמשק מתייחסים לדבריו של ליברמן להפיל את משטרו של אסד בקור רוח. "האיומים לא יועילו בשום צורה", אמר בתגובה מוחמד נאג'י אל-עוטרי, ראש הממשלה הסורי. "יש לנו כוח, יש לנו יכולת לעמוד בעימות מול ישראל. העם הסורי הוא עם בעל עקרונות לאומיים".

בטלוויזיה הסורית עסקו בהרחבה בפרשה וציטטו בכירים בממשל, שמיהרו לבטל את דבריו של שר החוץ הישראלי ואף לעגו לו. "ליברמן רק חושף את הבלבול הישראלי", טענו גורמים בדמשק.

בריאיון שערך הנשיא הסורי בשאר אסד לשבועון "ניו יורקר", טרם ההתבטאויות האחרונות, הוא מתח ביקורת על ההנהגה הישראלית. "הם לא יודעים מה לעשות. הם רבים כל הזמן כמו ילדים", טען הנשיא. "צריך מילון מיוחד בשביל התנאים שהם מציבים. אין להם את הדור הישן שידע מהי פוליטיקה, כמו רבין ואחרים".

ליברמן: סוריה תפסיד במלחמה

הבוקר, בצל המתיחות בין שתי המדינות, שלח ליברמן מסר תקיף למנהיג השכנה מצפון. "אתם תפסידו במלחמה ואתה תפסיד את השלטון", איים שר החוץ ליברמן במסגרת נאומו מול פורום העסקים באוניברסיטת בר אילן.

"שמענו את הקריאה הנרגשת של שר הביטחון על השלום וקיבלנו תשובה מיליטנטית מאסד. זו האילוסטרציה ליחסים. אל-מועלם איים באופן ישיר על ישראל. הם חצו קו ואי אפשר לעבור לסדר היום", הוסיף ליברמן והמשיך לתקוף: "אסד חייב להבין שאם הוא מתגרה, זה ייגמר לא רק בהפסד".

הווידאופדיה: אביגדור ליברמן