ברלוסקוני בנאום חם לישראל: "מודה לכם על עצם קיומכם"

ראש ממשלת איטליה התקבל בכבוד של מלכים בכנסת ישראל, ונשא נאום חובק כלפי ישראל. עוד קודם לכן הצליח ראש הממשלה נתניהו לרגש את ברלוסקוני בנאום אוהד מהלב. צפו בנאומים בישיבת הכנסת המיוחדת

"איטליה לא תעמוד מנגד נוכח האיומים על ישראל, וגם נוכח הכחשות השואה" - כך אמר בצהריים ראש ממשלת איטליה סילביו ברלוסקוני שנשא נאום היסטורי במשכן הכנסת. תחילה התקבל בטקס רשמי, שבמסגרתו גם חתם בספר האורחים.

בשעה 11:00 נפתחה ישיבת מליאה מיוחדת, במסגרתה נאמו ראש הממשלה בנימין נתניהו, יו"ר האופוזיציה ציפי לבני וראש ממשלת איטליה סילביו ברלוסקוני. את הישיבה העברנו בשידור חי כאן באתר האינטרנט של חדשות 2.

את הישיבה פתח יו"ר הכנסת רובי ריבלין בדברי תשבוחות על ראש ממשלת איטליה, ולאחריו עלה לנאום ראש הממשלה בנימין נתניהו. "כנסת ישראל כולה מקבלת אותך בחום, ברוחב לב, ובהוקרה עמוקה כידיד אמת של העם היהודי ומדינת ישראל", פתח נתניהו את נאומו. "ברוך הבא בשערי המשכן, בשערי ירושלים בירת ישראל, ברוך הבא מנהיג אמיץ שעומד לצדה של ישראל. הקשר בין רומא לירושלים הוא עמוק מאוד ועתיק יומין".

נתניהו דיבר על החשיבות שטמונה בתפקידה של איטליה בשיחות השלום בין ישראל לפלסטינים, ויותר מכל העלה על נס את פועלו של ברלוסקוני למען ישראל. "תחת הנהגתך הפכה איטליה לחוד החנית באירופה למאבק באנטישמיות ולזיכרון השואה", הדגיש נתניהו. "החרמת את ועידת דרבן והמלצת להכליל את החמאס ברשימת ארגוני הטרור של האיחוד האירופי".

ברלוסקוני מחה דמעה

נתניהו אף שיבח את שאיפותיו של ברלוסקוני לצרף את ישראל לאיחוד האירופי, וניצל את ההזדמנות גם למתוח ביקורת חריפה על דוח גולדסטון. "מעוות ופוגע בזכותה של מדינת ישראל להגן על עצמה, שמרחיק את השלום ופוגע בזכותה של ישראל להגן על עצמה", אמר ראש הממשלה.

את נאומו קינח ראש הממשלה בסיפור מרגש, שגרם לברלוסקוני להזיל דמעה. נתניהו סיפר על אמו של ראש ממשלת איטליה, שהצליחה להציל יהודייה באיטליה ממוות. ברלוסקוני לא יכול היה להסתיר את התרגשותו, חיבק את נתניהו חיבוק חם בתום הנאום וניגב את דמעותיו לקולות מחיאות הכפיים.

"חייבים לנקוט עמדה ברורה נגד אירן"

מייד לאחר מכן עלה ברלוסקוני לנאום, נאום אוהד מאוד. "אני מודה לכם על עצם קיומכם", פתח ראש ממשלת איטליה את דבריו. "הליברלים בכל העולם מביטים בכם ורואים איך הקמתם את מדינתכם, וזה בדיוק מה שמקומם את הטרוריסטים והפונדמנטליסטים".

על יחסי ישראל-איטליה, אמר ברלוסקוני: "איטליה לא תעמוד מנגד נוכח האיומים על ישראל, וגם נוכח הכחשות השואה". כמנהגו, לא פסח ברלוסקוני גם על הביקורת הקשה על אירן. "הקהילה הבינ"ל חייבת לנקוט עמדה ברורה ולהחליט כי אין לקבל את הצטיידותה בנשק גרעיני של מדינה המתנגדת לקיומה של מדינת ישראל ומכחישה את קיומה של השואה".

"משבח את ראש הממשלה נתניהו"

הוא שב והדגיש כי בנושא האירני "אי אפשר לעשות ויתורים, ויש לחתור להבנה הברורה ביותר בזירה הבינלאומית כדי לסכל ולעמוד נגד הניסיונות של המשטר האירני".

ברלוסקוני התייחס גם לתהליך השלום בין ישראל לפלסטינים. "אני חייב לשבח את ראש הממשלה נתניהו על מאמציו לכונן שלום עם הפלסטינים", אמר ראש ממשלת איטליה. "יש להשיג פתרון של שתי מדינות לשני עמים על פי הסכמים המקובלים על הקהילה הבינלאומית וארצות הברית". לסיום, חזר על חזונו והבטיח לעשות הכל על מנת להפוך את ישראל לחלק מהאיחוד האירופי בעתיד.

תקרית מביכה אירעה בדקות הראשונות של נאומו של ברלוסקוני, כשאוזניות התרגום של הנוכחים במליאה לא עבדו כראוי, ועל כן הם לא הבינו מה אומר ראש ממשלת איטליה. כעבור דקות ספורות תוקנה התקלה. בסופו של דבר, חברי הכנסת יכלו להאזין לנאום, להבינו, ואפילו למחוא לראש הממשלה האיטלקי כפיים.

מהכנסת ימשיך ברלוסקוני לביקור בבית לחם וברמאללה, ומשם ישוב בחזרה לאיטליה.