טורקיה מכחישה: השגריר לא עוזב את ישראל

בטורקיה מכחישים בתוקף את הדיווחים לפיהם שגריר טורקיה בישראל ביקש לעזוב את תפקידו, בעקבות טקס ההשפלה שערך לו סגן שר החוץ דני איילון. "זה ברווז עיתונאי", הם אומרים. "מקור המברק שהודלף לא ברור". אז מי עומד מאחורי המברק?

משבר ביחסים או ברווז עיתונאי? באנקרה מכחישים בתוקף את הפרסומים לפיהם שגריר טורקיה בישראל ביקש לעזוב את תפקידו, בעקבות טקס ההשפלה שערך לו סגן שר החוץ דני איילון.

במשרד החוץ אומרים כי הם לא קיבלו הודעה רשמית על כך שהשגריר אחמט אוגוז צ'ליקול מעוניין לעזוב את הארץ, לאחר שספג יחס מזלזל במהלך שיחת נזיפה עם איילון, אך ציינו כי הם מצרים על ההחלטה ומאחלים לשגריר בהצלחה. "סגן השר איילון התנצל בפני השגריר הטורקי באופן אישי. מטרת השיחה לא הייתה לפגוע בו", הבהירו.

בכירים במשרד הביעו תקווה כי הצעד של השגריר הוא לא אליבי לניתוק הקשרים של טורקיה עם ישראל, דווקא מצד שגריר שזוכה לאהדה. "הוא היה צריך למנף את תפקידו כשגריר באופן יותר משמעותי", טענו.

בתגובה לדברים הביע סגן שר החוץ צער, אך אמר כי הוא לא רואה מקום למהלך הזה של השגריר. "המחאה לא כוונה נגדו אישית", הסביר סגן השר איילון. "העברתי לו באופן אישי התנצלות ולכן איני רואה מקום למהלך הזה. אבל - רצונו כבודו".

באנקרה סירבו לאשר את הידיעה. גם גורמים בשגרירות טורקיה בישראל הכחישו את הדברים ואמרו כי למיטב ידיעתם הדברים אינם נכונים. "מדובר בברווז עיתונאי", טענו.

איילון: לא התכוונתי להשפיל

לפני כשלושה שבועות התנצלה ישראל בפני טורקיה, לאחר שהשגריר הושפל במהלך שיחת נזיפה והושב בכיסא נמוך מול איילון. "אני רוצה להביע את הכבוד האישי שיש לי כלפיך וכלפי העם הטורקי ולהבטיח לך כי למרות חילוקי הדעות ביננו בכמה נושאים, נדון בהם ונפתור אותם בדרך של כבוד הדדי וערוצים דיפלומטיים פתוחים בין שתי הממשלות שלנו", כתב איילון.

"לא הייתה לי שום כוונה להשפיל אותך באופן אישי ואני מתנצל על הדרך שבה הנושא טופל. בבקשה העבר זאת לעם הטורקי להם אנו רוחשים כבוד רב", כותב סגן שר החוץ ומסכם: "אני מקווה שגם ישראל וגם טורקיה יחפשו ערוצים דיפלומטיים להעברת מסרים כפי שבנות ברית צריכות לעשות".

בתחילת השבוע אמר ראש הממשלה הטורקי רג'ב טאיף ארדואן כי ישראל צריכה לחשוב על ההשלכות של אובדן טורקיה כידידה. "להתנהגות שלהם כלפי השגריר שלנו אין מקום בפוליטיקה הבינלאומית", הסביר ארדואן והוסיף כי על ישראל לשקול מחדש את היחסים עם שכנותיה "אם בכוונתה להמשיך להחזיק בכוחה".