"רה"מ נתניהו יקים ועדת בדיקה פנימית לדוח לגולדסטון"

ישראל אמורה להשיב היום לדרישה הבינלאומית בנוגע לטיפול בממצאי ועדת גולדסטון, ולאחר לבטים כבדים מדווח ידיעות אחרונות" כי נתניהו החליט להקים ועדת בדיקה פנימית בנושא. על פי הדיווח הצוות שיוקם ידון רק בהתנהלות הגורמים הבכירים במהלך המבצע

"נתניהו יבדוק את עופרת יצוקה", ארכיון (רויטרס)

האם ישראל נכנעה ללחץ האו"ם? ראש הממשלה בנימין נתניהו צפוי להודיע בשבוע הבא למזכיר הכללי של האו"ם, על הקמת ועדת בדיקה פנימית, שתחקור את אירועי מבצע "עופרת עצוקה", כך מדווח הבוקר העיתון "ידיעות אחרונות". 

על פי הדיווח ההחלטה על הקמת צוות הבדיקה הגיע בתום דיונים רבים שניסו להגיע להחלטה למרות דעתם האיתנה בנושא של שר הביטחון והרמטכ"ל. עוד נמסר בדיווח, כי לטענת מקור מדיני תדון הוועדה רק בהחלטות הממשלה והדרג הפיקודי במהלך המבצע ברצועת עזה.

בפני הוועדה שתקום, יופיעו על פי הדיווח רק אישים בכירים שכיהנו בתפקידי מפתח בזמן "עופרת יצוקה", ביניהם ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט, חברי הקבינט המדיני הביטחוני שכיהנו בזמן המבצע, הרמטכ"ל ומספר קצינים בכירים נוספים.

התלבטות קשה

ראש הממשלה התלבט במשך שלושה חודשים כיצד להגיב לדוח גולדסטון ולדרישה שישראל תחקור את עצמה. היום אמורה ישראל להשיב לדרישה הבינלאומית ליישם ולחקור את ממצאי הוועדה הבינלאומית.

במקביל לדרישת האו"ם הורגשו לחצים כבדים מצד מערכת הביטחון על ראש הממשלה, שלא להיענות לדרישה. שר הביטחון ברק והרמטכ"ל אשכנזי מסרבים לקבל כל סוג של צוות בדיקה מחוץ לצבא, וטוענים כי ישראל צריכה להשיב לאו"ם כי תחקירי צה"ל אמינים – ובאו"ם מוזמנים לבדוק זאת בעצמם.

ישראל תשיב היום לטענות של דוח גולדסטון במסמך בן 100 עמודים מטעם הפרקליטות הצבאית הראשית, אבל תשובה רשמית לשאלה אם תוקם בישראל ועדת בדיקה בלתי תלויה כלשהי – עדיין אין.