היוזמה הצרפתית תביא לשחרור שליט?

האם ההתערבות הצרפתית היא זו שתביא לפריצת דרך במו"מ לשחרור גלעד שליט? מקורות מצריים טוענים כי הצרפתים עיינו בהצעה האחרונה שהועברה מהחמאס לישראל ובהצעה הנגדית שישראל העבירה לחמאס וכי המו"מ יחודש כבר בשבוע הבא

אחרי שסבב השיחות הקודם בניהולו של המתווך הגרמני כשל ועסקת שליט לא יצאה לפועל, יוצאת צרפת ביוזמה חדשה במטרה להביא לשחרורו של החייל החטוף גלעד שליט, שמחזיק גם באזרחות צרפתית. מקורות מצריים טוענים הבוקר שישראל וחמאס מתכוונים לחדש את המשא ומתן העקיף כבר בשבוע הבא.

המקורות בקהיר מספרים כי צרפת עיינה בהצעה האחרונה שהגישו המתווכים מגרמניה וממצרים, אותה הצעה שהובאה לאישור פורום השביעייה, שהחליט לדחות אותה והעביר הצעה נגדית משלו לחמאס, שממתין להצעה ישראלית שתיענה לכל דרישות הארגון.

"ישראל הכשילה את העסקה"

השבועון הפופולרי "דר שפיגל" דיווח בתחילת השבוע מפי מקורות גרמניים, כי "סירובה של ישראל לחתום על ההבנות", היא שגרמה לכשלונן. הם תלו את התנהלות ראש הממשלה נתניהו במגעים כמפתח להצלחתן.

"נתניהו צפוי היה לחתום על ההסכם בחג המולד אך סירב, למרות שתנאי ההסכם נידונו במשך חודשים והוא אמר שהם מקובלים עליו", אמרו מקורות גרמניים לעיתון. "במקום לחתום על ההסכם עליו שקדו נתניהו ושליחיו למשא ומתן, ראש ממשלת ישראל הציג תנאים חדשים לחלוטין - להם התנגד הצד הפלסטיני בעבר".

בגרמניה, על פי הדיווח בעיתון, מאוד לא אהבו את התנהלותו של נתניהו בסבב השיחות האחרון, וזאת בלשון המעטה. גורמים בשירותי הביון הגרמני אף טענו כי התנהגותו של ראש ממשלת ישראל פגעה במוניטין של שירותי הביון, שנתפסים אמינים ובעלי שם בעולם כולו, במיוחד בכל הנוגע לתיווך במגעים בין צדדים ניצים. כבר בעבר הביעו מדינות רבות בעולם את הערכתן על התנהלותו של המתווך הגרמני, איש שירותי הביון, בעסקאות חילופי השבויים בין ישראל לחיזבאללה.