לחץ ישראלי כבד לצמצום הסחר בין גרמניה לאירן

המטרה: להכות בכלכלה האירנית. פעילות דיפלומטית חשאית בתקופה האחרונה גרמה לביטולן של מספר עסקאות בין ברלין לטהרן, וכעת השאיפה בירושלים לבטל עסקת ענק בתחום הגז - כך מדווח העיתון "ידיעות אחרונות". גם הקהילה היהודית בגרמניה מצטרפת למכבש הלחצים על גרמניה

מתקן הגרעין בעיר קום. המטרה: להכות בכלכלה האירנית (רויטרס)

בישראל, כך נראה, לא מתכוונים להמתין לסנקציות של מדינות המערב על אירן. בשבועות האחרונים מפעילים בישראל מכבש לחצים על ממשלת גרמניה, במטרה שזו תשכנע חברות גרמניות שלא לבצע עסקאות תשתית גדולות עם משטר האייתולות באירן - כך מדווח הבוקר העיתון "ידיעות אחרונות". על פי הדיווח, מנסה ישראל בין השאר למנוע את הוצאתה לפועל של עסקת ענק בתחום הגז, המוערכת בכמיליארד אירו.

בסוף השבוע האחרון הודיע יו"ר החברה האירנית להנדסה ופיתוח גז, עלי רזא ג'רידי, כי אירן חתמה על ההסכם עם חברה גרמנית, במסגרתו יוקם מערך שאיבת גז אירני. בישראל מאוד לא אהבו לשמוע את הדיווח, ולמרות זאת נמנעו מלחשוף את את הפעילות מאחורי הקלעים לצמצום הסחר בין גרמניה לאירן. המטרה היא להפעיל לחץ על ממשלת גרמניה - במטרה שזו תלחץ מצידה על החברות הסוחרות עם אירן.

היקף הסחר אכן הצטמצם

רה"מ נתניהו והקאנצרלית מרקל. שיתוף פעולה (AP)
לפני כמה חודשים אף גרמה ישראל לביטול פגישה שתוכננה בין משלחת גדולה של אנשי עסקים מגרמניה - לבין נציגי הממשל האירני בטהרן. זאת, באמצעות פנייה דחופה של אנשי השגרירות הישראלית בברלין ללשכת הקאנצלרית, שנענתה מייד לבקשה - והורתה על ביטול יציאת המשלחת לטהרן. זאת ועוד, לחץ שהפעילה בימים האחרונים הקהילה היהודית בגרמניה הביא לביטול עסקה בתחום הספנות בין גרמניה לאירן.

ממשלת גרמניה הסכימה בעבר להחריף את העיצומים הבינלאומיים על אירן, באופן שייאסרו גם עסקים עמה בתחום הנפט והגז. במהלך שנת 2009 הצטמצם אמנם היקף הסחר בין גרמניה לאירן, אך ההערכות הן שחברות גרמניות עודן סוחרות בהיקפים נרחבים עם האירנים - באמצעות מתווכים ולא ישירות.