נתניהו: "להתעקש על עסקה טובה יותר עם אירן"

רה"מ כינס את נציגי התקשורת כדי להעביר מסר לנציגי המעצמות שמנסים להגיע להסכם עם אירן בשעות הקרובות. "מתנהל מו"מ להעניק למשטר הרצחני של אירן מסלול נקי לפצצה", אמר. "הוויתורים שהוצעו יסכנו את ישראל"‎

בעוד בלוזאן נמשכים המאמצים להגיע להסכם בין אירן לשש המעצמות בנוגע לתכנית הגרעין של המדינה, מזהיר ראש הממשלה בנימין נתניהו מפני כוונותיה האמיתיות של טהרן. "על הקהילה הבינלאומית לפעול להשגת עסקה טובה יותר", קרא נתניהו בהצהרה מיוחדת לכלי התקשורת הבינלאומיים. "הוויתורים שהוצעו מסכנים את ישראל והעולם כולו".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"אתמול הצהיר גנרל אירני במפגיע, ואני מצטט: 'השמדת ישראל אינה ניתנת למשא ומתן', אבל מסתבר שלהעניק למשטר הרצחני של אירן מסלול נקי לפצצה זה דבר שכן ניתן למשא ומתן", אמר ראש הממשלה בפתח דבריו. "אני מסכים עם אלו שאמרו שהטענות של אירן שתכנית הגרעין שלה היא למטרות שלום בלבד, לא עומדות בקנה אחד עם כך שהם מחזיקים מתקנים תת קרקעיים, צנטריפוגות מתקדמות ומתקן למים כבדים.

נציג אירן בלוזאן, היום (רויטרס)

"זה גם לא מסתדר עם ההתעקשות האירנית להתחמש בטילים בליסטיים בין יבשתיים והסירוב להודות בפני הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א) על מאמצי ההתחמשות בעבר", הוסיף נתניהו, שהציב עצמו בשנים האחרונות בראש המאבק נגד תכנית הגרעין של הרפובליקה האסלאמית. "במקביל, אירן מאיצה את קמפיין הטרור והכיבוש ברחבי האזור - לאחרונה בתימן".

דיונים מרתוניים (רויטרס)

לדברי נתניהו, הוויתורים שהוצעו לאירן בשיחות בלוזאן יבטיחו עסקה שתסכן את ישראל, המזרח התיכון ושלום העולם. "זה הזמן של הקהילה הבינלאומית להתעקש על עסקה טובה יותר שתביא לשינוי של ההתנהגות האירנית", אמר. "אירן חייבת להפסיק את האגרסיביות שלה באזור, את הטרור ברחבי העולם ואת איומי ההשמדה על ישראל - אלה הדברים שצריכים להיות בלתי ניתנים למשא ומתן".

עדיין אין הסכמות (רויטרס)

גם הנשיא ראובן (רובי) ריבלין התייחס היום לשיחות הגרעין. "אין לנו תמונה ברורה של המתרחש שם והדיווחים סותרים, אבל אנחנו ללא ספק מוטרדים מאוד מהאפשרות שלאירן תהיה יכולת גרעינית", אמר. "הגרעין האירני אינו בעיה של ישראל בלבד, כמובן, וכך גם העובדה שאירן קוראת מעל במת האו״ם לקיצה של ישראל. אבל אין לי ספק שבהובלת הנשיא האמריקאי, הקונגרס ונבחריו והסנאט, ניתן לעצור כל רוע בעולם".

בינתיים, למרות שהמועד הרשמי של השיחות פקע - בקהילה הבינלאומית עדיין מקווים כי יצליחו להגיע ביממה הקרובה להסכם מסגרת עם אירן. עד כה הצדדים סיפקו הצהרות סותרות: בעוד שרי החוץ של אירן ורוסיה טוענים כי הושגו הבנות שיועלו על הכתב במהלך היום, נציגי המערב מכחישים את הדיווחים ומאיימים מפני השלכות של אי הגעה להסכמים.

שר החוץ הצרפתי לורן פאביוס אמר כי השיחות אינן מתקדמות דיין על מנת להבטיח הגעה להסכמה בין הצדדים. "אני מוכן לשוב מתי שרק נצטרף לשולחן המשא ומתן בלוזאן", אמר השר ששב בינתיים לפריז. בהתבטאות נדירה בנושא אמרו נציגי סין כי המאמצים הרבים יירדו לטמיון אם לא תושג עסקה עוד היום.

דובר משרד החוץ הגרמני אמר כי אירן והמעצמות התקדמו במשא ומתן בלוזאן וכי עסקה היא אפשרית, אך לא ודאית. כך דיווחה סוכנות הידיעות רויטרס. "שום דבר עוד לא בטוח", אמר הדובר. "הסכם חייב לחסום את דרכה של אירן לפצצה גרעינית".

בהכנת הידיעה השתתפה שושי חתוקה.