אילון מאיים: "אם ההסתה תמשיך - נשקול גירוש השגריר הטורקי"

סגן שר החוץ התראיין בתכניתנו פגוש את העיתונות ואמר כי לחוסר כבוד כלפי ישראל יש תג מחיר. הוא איים כי אם טורקיה לא תפסיק עם שידור המסרים האנטי ישראליים בסדרה ויחול משבר נוסף - ישראל תשקול לגרש את השגריר הטורקי, כמו גם כל שגריר של מדינה אחרת שתפגע בישראל. את פרשת השגריר הנמוך הגדיר: "התפרקות קומית"

"זה היה שבוע מרתק, שבוע קשה, אבל לא מן הקשים. עוד יהיו שבועות קשים וצריך להתמודד עם זה", כך אמר הערב סגן שר החוץ דני אילון בתכניתנו "פגוש את העיתונות". איילון אמר את הדברים בהתייחסו למשבר הדיפלומטי שנוצר עם טורקיה, בעקבות "פרשת השפלת השגריר הטורקי".

"הייתה כאן תקלה טכנית במסגרתה הוקלטו דברים שלא היו אמורים להיות מוקלטים - ועל זה אני לוקח אחריות", אמר אילון. "אני חושב שזה נראה אידיוטי, זה לא היה צריך לקרות אך משזה קרה - ניהלנו משבר והתוצאה סבירה".

אילון הסביר מה הוביל לשיחת הנזיפה אליה הוזמן השגריר, כשהרקע לכך הוא אותו סרט שטנה טורקי המציג את חיילי צה"ל כקוצרי איברים. "קודם כל יושבים ומחליטים מה לעשות", מסביר אילון. "בוחנים את כל האפשרויות בצורה מאוד מסודרת. הוחלט להזמין את השגריר לשיחה איתי, דרג ביניים גבוה יותר מפעמים קודמות, לשיחת נזיפה".

סגן שר החוץ הבהיר כי תוכנן מראש לא להגיש כיבוד ולא ללחוץ ידיים, "וזה לגיטימי", כלשונו. "לא תוכנן מראש שהוא יישב נמוך, כשנכנסנו לחדר ראינו את מבנה מהחדר ועשינו מזה קצת צחוק - לא חשבנו שיעשו מזה סיפור", אמר אילון והדגיש - "המצב האופטימאלי היה שזו תהיה תמונה ללא סאונד".

"הייתי קורא לזה התפרקות קומית"

"המסר היה צריך להיות מסר תקיף. לא הייתה פה זחיחות שלי, הייתי קורא לזה התפרקות קומית. המטרה לא הייתה להשפיל אלא להעביר מסר", אמר איילון שציין כי היו כאלה שאמרו לו ולצוותו שהשגריר הטורקי לא חש מושפל עד שהתקשרו אליו מהתקשורת לשאול על כך. עוד אמר אילון, כי התמונה הזו כוונה לטורקים אחרי שכבר שנה וחצי הועברו להם מסרים עדינים.

אילון אמר כי לחוסר כבוד כלפי ישראל יש תג מחיר ואיים, כי אם טורקיה לא תפסיק עם שידור המסרים האנטי ישראליים בסדרה ויחול משבר נוסף, ישראל תשקול לגרש את השגריר הטורקי. בהמשך אמר אילון כי "אם תהיה פגיעה בישראל, לא רק על ידי טורקיה - נשקול גירוש שגרירים".

סאגת ההתנצלות

"ברגע שהעניין יצא החוצה נוצר משבר ומשם עברנו למסלול של ניהול משברים. דבר כזה צריך לעשות עם שכל ובלי פאניקה כדי לנהל אותו נכון", הסביר אילון מדוע לקח לו שלושה ימים להתנצל. "אם רואים את המכתב עליו אני חתום, זה מכתב שמשאיר את המחאה על כנה. אני מפריד במכתב בין המחאה המוצדקת לבין תחושת ההשפלה - שהיא לא מכוונת".

הגולשת שולי שאלה דרך עמוד הפייסבוק של חדשות 2 מדוע סגן השר לא מגלה אחריות ומתפטר. על כך השיב איילון: "היו דברים הרבה יותר חמורים מזה שאנשים לא התפטרו ויש לי עוד הרבה מה לתרום במשרד החוץ".

עוד בנושא

ישראל התנצלה - השגריר לא יוחזר

"לא נסבול הערות אנטישמיות מטורקיה"

אילון: "תום עידן ההתרפסות"

מול המצלמות: כך השפילה ישראל את שגריר טורקיה