פרס: השפלת השגריר הטורקי - שגיאה של אדם אחד ולא דיפולומטיה

נשיא המדינה מתח היום ביקורת במהלך ביקור בתערוכה בת"א ביקורת על סגן שר החוץ דני איילון בעקבות השפלת השגריר הטורקי וההתנצלות של ישראל "זו לא דיפלומטיה זו שגיאה של אדם אחד", אמר נשיא המדינה

"זו לא דיפלומטיה זו שגיאה של אדם אחד" - כך אמר היום נשיא המדינה שמעון פרס שהתייחס בצהריים לשיחת הנזיפה שערך סגן שר החוץ דני איילון לשגריר הטורקי ומתח ביקורת על ההשפלה שגרמה לתקרית דיפלומטית, בעקבותיה נאלצה ישראל להתנצל.

"זו לא שגיאה שארגנה המדינה",  אמר פרס במהלך ביקורו בתערוכה החקלאית "אגרו משוב" בתל-אביב. "טוב שסגן שר החוץ תיקן את השגיאה שהוא עשה. אי אפשר לייחס את זה לכל המדינה וכל הדיפלומטיה", כך לדברי הנשיא.

 ראש ממשלת טורקיה קיבל את ההתנצלות 

אחרי האיומים והמתיחות, מסתמן כי המשבר החריף בין ישראל וטורקיה כבר מאחורינו: אמש שיגר סגן שר החוץ דני איילון מכתב התנצלות לנשיא הטורקי עבדאללה גול ובו הסביר את התנהגותו ואת היחס המזלזל שהפגין כלפי שגריר טורקיה בישראל. ראש ממשלת טורקיה רג'יפ טאיפ ארדואן הודיע כי הוא מקבל את ההתנצלות של ישראל.

"אני רוצה להביע את הכבוד האישי שיש לי כלפיך וכלפי העם הטורקי ולהבטיח לך כי למרות חילוקי הדעות ביננו בכמה נושאים, נדון בהם ונפתור אותם בדרך של כבוד הדדי וערוצים דיפלומטיים פתוחים בין שתי הממשלות שלנו", כותב איילון במכתבו.
 
"לא הייתה לי שום כוונה להשפיל אותך באופן אישי ואני מתנצל על הדרך שבה הנושא טופל. בבקשה העבר זאת לעם הטורקי להם אנו רוחשים כבוד רב", כותב סגן שר החוץ ומסכם: "אני מקווה שגם ישראל וגם טורקיה יחפשו ערוצים דיפלומטיים להעברת מסרים כפי שבנות ברית צריכות לעשות".

מקורות בכירים באנקרה הביעו שביעות רצון מתוכן המכתב וציינו כי הוא עונה על הקריטריונים שהציב גול כתנאי. בעקבות ההתנצלות "הברורה והמפורשת" לא יוחזר השגריר לאנקרה להתייעצויות - ויישאר בארץ.

נתניהו: תומך במחאה, מתנגד לדרך

אתמול קיבל איילון פניות מגורמים בכירים בישראל, בהם הנשיא שמעון פרס וראש הממשלה נתניהו, שהורו לו לכתוב את ההתנצלות.  "אני בעד המחאה נגד הטורקים - אבל לא בעד הסגנון", הדגיש ראש הממשלה.

בהמשך הערב יועבר המכתב, ששוגר באמצעות השגרירות ללשכת הנשיא, גם לרה"מ רג'יפ טייפ ארדואן שנמצא כעת בביקור במוסקבה.

מלשכת סגן שר החוץ דני איילון נמסר: "בעקבות פנייתו של נשיא המדינה שמעון פרס ומתוך כבוד לבקשתו, נשלח הערב מכתב מסגן השר אל השגריר הטורקי בארץ. במכתב צוין כי כל חילוקי הדעות בין שתי המדינות ייפתרו בצורה מכבודת והדדית וכי לא הייתה כל כוונה להשפיל את השגריר". כמו כן הביע איילון צער על הדרך בה הוצגה מחאתו.

מלשכת ראש הממשלה נמסר: "ראש הממשלה נתניהו תיאם עם שר החוץ ליברמן את מכתב ההתנצלות ששיגר סגן השר איילון לשגריר הטורקי ומקווה כי בכך יסתיים העניין. עמדתו של ראש הממשלה לכל אורך האירוע הייתה עקבית: ראש הממשלה נתן גיבוי למהות המחאה אך הסתייג מהסגנון הלא ראוי ופעל בהתאם. ראש הממשלה הביע הערב שוב את דאגתו מההתרחקות ביחסי טורקיה-ישראל והינחה את הגורמים המדיניים והמקצועיים לחפש דרכים למנוע המשך מגמה זו".